3 Temmuz 2021

KÜÇÜK ÇOCUK İLAÇTAN ZEHİRLENDİ!..

Lüleburgaz'ın İstasyon Mahallesi'nde 4 yaşındaki A.K, evde bulduğu ilaçlardan içip zehirlendi.

Lüleburgaz’ın İstasyon Mahallesi’nde 4 yaşındaki A.K, evde bulduğu ilaçlardan içti. A.K, ilaçları içtikten bir süre sonra kendini rahatsız hissetmeye başladı. Ailesi de küçük çocuğu Lüleburgaz Devlet Hastanesi’ne kaldırdı.

Doktorlar yaptıkları müdahalede 4 yaşındaki A.K.’nin zehirlendiğini tespit etti. Tedavi süreci başlatılan küçük çocuğun durumunun iyi olduğu belirtildi.

Çocuklarda en sık görülen zehirlenmeler anne babaların ilaçlarının yutulması ile gerçekleşmektedir. Bunu önlemek için ilaçların açıkta bırakılmaması ve kilitli dolaplarda saklanması gerekmektedir. Çocuklar yalnızca kendi evlerinde değil; bir başkasının evinde de zehirlenebilir. Misafirliğe gidilen evlerde de ilaçların ortalıkta olmadığı konusunda emin olmak gerekir. Çocukların ilaç içmesini kolaylaştırmak için ilaçların şeker olarak gösterilmesi son derece yanlıştır. İlaç kutusunu gören çocuk şeker olduğunu düşünerek bu ilaçları yutabilir ya da arkadaşına, küçük kardeşine verebilir. Bu problemi önlemek için ise çocuğa ilaçların “ilaç” adı altında verilmesi gerekir.

Bir cevap yazın