4 Temmuz 2021

KISKANDIRMANIN BEDELİ!

Ben Bilmem Eşim Bilir programında erkek yarışmacıların tanımadıkları yabancı kadınlarla dans ettirilip, eşlerinin kıskandırılması üzerine RTÜK Kanal D’ye yine ceza verdi. 

Erkek yarışmacıların eşlerinin gözü önünde başka kadınlarla dans ettirilmesi, ardından eşlerinin bütün kıskançlık belirtilerine rağmen yarışma adı altında genç kadınların ayakkabılarının giydirilmesiyle ortaya çıkan görüntünün eleştirildiği raporda, şu açıklamalara yer verildi: “Erkeklerin eşlerini aldatmaya teşvik edici ve aile huzurunu bozucu bir ortam sunmaktadır. Bu genel ahlaka ve Türk aile yapısına aykırı durum sunucu ve dolaylı olarak yayıncı kuruluş tarafından gayet normal ve eğlenceli bir format olarak izleyiciye empoze edilmiştir. Yarışma etabının amacı yeni tanışılan kişi adını, kıyafetini vb. hatırlayabilme becerisi olmaktan çıkarılıp, kıskançlığın alaya alınır bir duygu olduğu algısının oluşturulmasına vardırılmıştır.”

Bilindiği gibi Üst Kurul, bu doğrultuda, Kanal D televizyonuna RTÜK mevzuatının, “yayınlar toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” hükmünün ihlal edildiği gerekçesiyle para cezası kesti. Kanal D, “Ben Bilmem Eşim Bilir” programındaki, “dansöze para yapıştırma” nedeniyle 200 bin TL ve “Beni başkasıyla hayal et” sözünün yer aldığı motivasyon sahnesi nedeniyle de 502 bin TL ceza almıştı. Kanal D, bu kez bir önceki ayın reklam gelirlerinin yüzde 1’i oranında yani 410 bin TL’lik ceza aldı.

https://www.youtube.com/watch?v=bispGKjEB78

https://www.youtube.com/watch?v=YgqR7WL7yGc

https://www.youtube.com/watch?v=R-hTbwXDPqk

Bir cevap yazın