3 Temmuz 2021

KIRKLARELİ’NDE ZEHİRLENME!..

Edinilen bilgiye göre Kırklareli'nde temizlik maddesi içen çocuk zehirlendi.

Edinilen bilgiye göre Kırklareli’nde temizlik maddesi içen çocuk zehirlendi. Yoğuntaş köyündeki bir evde temizlik maddesi içtiği öğrenilen H.A.S. mide bulantısı şikayetiyle ailesi tarafından Kırklareli Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Hastaneye kaldırılan H.A.S’nın temizlik maddesi içerek zehirlendiği tespit edildi. H.A.S’nın sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Zehirlenme belirtileri nelerdir?

Zehirin özelliğine göre vücutta yarattığı etkiler de belirtiler de farklı olur. Zehirlenmede kişi kendini kaybetmiş ya da bilincini yitirmiş olabilir. Görme bozukluğu, zehirlenmenin belirtilerinden en bilinenidir. Hastanın nefesinden gelebilecek benzin ya da tiner gibi kimyasal maddelerin keskin kokusu hissedilebilir. Mide bulantısı, kusma ve ishal gibi semptomlar, zehirlenmenin önemli belirtilerindendir. Ayrıca, hastanın derisinde kızarıklık, yanık ve diğer belirtiler gözleniyorsa zehirli temas etmiş olabileceği düşünülür.

Ne yapılması gerekir?

  1. Öncelikle ilk yardımın temel basamaklarını düzgün bir şekilde uygulayın.
  2. 112 acili ayarak tıbbi yardım ve destek isteyin.
  3. Zehirlenmeler konusunda bilgi almak için 114’ü arayın.
  4. Eğer hasta çamaşır suyu, tiner, benzin gibi yakıcı madde içmişse onu asla kusturmayın! Çünkü yakıcı maddeler mideden çıkarak solunum ve sindirim sistemine zarar verebilir ve hatta ölümlere yol açabilir.
  5. Zehirlenme belirtilerini değerlendirin.
  6. Kişinin temiz hava almasını sağlayın. Bulunduğu ortamdan uzaklaştırın.

Bir cevap yazın