28 Haziran 2021

Kırklareli’nde Bağımlılıkla Mücadele!..

kirklarelinde-bagimlilikla-mucadele

kirklarelinde-bagimlilikla-mucadele

Kırklareli’nde Bağımlılıkla Mücadele!.. Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Toplantısı, Kırklareli Valisi Osman Bilgin başkanlığında video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi.

Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Toplantısı, Vali Osman Bilgin başkanlığında 19 Şubat 2021 Cuma günü video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Gerçekleşen toplantıda pek çok madde ele alındı.

Metruk bina tespiti, yıkımı ıslahına yönelik çalışmalar, Uyuşturucu Kullanımı ve satışı açısından riskli bölgelerin, alanların tespiti alınacak önlemler, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ile okullarda güvenlik kameralarının entegrasyonu, Okul ve çevrelerinde güvenlik önlemleri, okul çevrelerinde, kafe, internet kafe, oyun salonu vb. yerlerde sigara satışı ve kullanımının denetlenmesi ile alınacak önlemler Uyuşturucu ile mücadele kapsamında Yeşilay başta olmak üzere STK’lar yapılacak işbirlikleri, gençlerimizi muhtemel uyuşturuculara koruma amaçlı okul yöneticileri, öğretmenler, okul aile birliği üyeleri ile ailelere yönelik bilgilendirme faaliyetleri ve İl genelinde uyuşturucu arzının engellenmesine ilişkin konular görüşülerek, bir önceki yılda yapılan çalışmaların değerlendirilmesi yapıldı.

Topyekün mücadele gerekiyor

Vali Bilgin, uyuşturucu ile mücadelede Kırklareli’nde adli makamların koordinesinde güvenlik güçlerimizin çalışmaları ile önceki yıllara oranla büyük bir başarı sağlandığını belirtti. Bilgin, uyuşturucu ile mücadelenin sadece adli ve güvenlik birimleriyle olamayacağını, eğitim ve sağlık boyutunun da çok önemli olduğunu, okullarımızda öğrencilerimizin ve ailelerinin eğitilip bilgilendirilmesi ile sağlık kurumlarımızla da teşhis, tedavi ve rehabilitasyonun hayati önemde olduğunu adli, güvenlik, eğitim ve sağlık olarak ana kurumlar üzerinden tüm kurumlarımız ve paydaşlarımızla topyekûn mücadele etmemiz gerektiğini belirtti.

Uyuşturucu ile mücadele konusunda toplumsal bir duyarlılık ve bilinç oluşturmak amacıyla İçişleri Bakanlığınca “UYUMA” ve “En İyi Narkotik Polisi: Anne” projelerinin başlatıldığını ifade eden Vali Bilgin, “Başta gençlerimiz olmak üzere vatandaşlarımızı uyuşturucuyla mücadele konusunda bilinçlendirmek amacıyla İçişleri Bakanlığı koordinesinde Emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanan, akıllı telefonlardan Google Play Store ve Apple Sanal Mağazalarından ücretsiz olarak temin edilebilen UYUMA uygulaması aktif hale getirilmiştir.

UYUMA projesi, teknolojik imkânlar aracılığı ile uyuşturucu ile mücadelede vatandaş duyarlılığını oluşturmak, toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde ve daha etkin hale getirmek suretiyle kalıcı ve güçlü bir mücadele ortamı oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. Uyuma Projesi ile uyuşturucu suçlarına daha hızlı müdahale imkânı sağlanması hedeflenmektedir. Uygulamanın önemli özelliklerinden biri ise bildirim yapanın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalması, bildirim yapanın numarasının sistemde görünmesi ancak soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle paylaşılmayacak olmasıdır.

Vatandaş sadece butona basarak ihbarda bulunabilecek

Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız, kişisel bilgilerini sisteme kaydettikten sonra uygulamayı kullanmaya başlayacaklardır. Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen vatandaş, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunabilecektir. Sisteme konum bilgisi ile birlikte düşen bu ihbar bölgeye en yakın ekibe iletilecektir. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacaktır. Bu uygulamanın kamuoyunda paylaşılması, duyurulması ve vatandaşımızın bu konuda daha duyarlı hale gelmesinde önemli katkı sağlayacaktır. Temennimiz çok sayıda kişinin bu programı indirip olumsuz bir durum tespit ettiğinde ilgili birimlerle paylaşmasıdır. Bu vatandaşlık görevidir, bu madde bağımlılığı ile mücadelede hepimizin üzerine düşen görevden ibarettir.” dedi.

En iyi narkotik polisi anne

Vali Bilgin ayrıca; “Bu yıl içerisinde uygulamaya konulan bir diğer projemiz ise  “En iyi narkotik polisi anne” projemiz oldukça önem addettiğimiz bir proje. Narkotik suçlara bulaşan çocuklarımız gençlerimiz varsa özellikle annelerin bu çocuklarımızı bu anlamda farklı bir davranış sergileyip sergilemedikleri konusunda gözlemlemeleri, farklı durum söz konusu olduğu takdirde bunu ilgili birimlerimizle paylaşmaları büyük önem taşıyor.

Kıymetli annelerimizin yardımıyla, çocuklarımızı korumak, onları bu zehirden uzak tutmak için bu mücadeleyi birlikte vermeliyiz. Bizler dışarıda onlara bu zehrin ulaşmasını engellemeye çalışırken annelerimizin de içeride çocuklarınızın davranışlarını izleyerek, bizimle iletişim halinde olmalarını ve bu mücadelede bize kılavuzluk etmelerini istiyoruz. Sadece uyuşturucu kullanımı önlenmesi değil bilinçli internet kullanımı ve güvenli internet kullanımı alanların da en önemli paydaşımızın aileler ve en başta annelerimiz olduğunu söyleyerek, annelerimizin feraseti ve evlatlarına olan sonsuz sevgisiyle bu mücadeleyi başaracağımıza inanıyoruz.” dedi.

Metruk binalara sıfır tolerans

Vali Bilgin; “Uyuşturucu madde kullanımı, sadece kullananları etkilemekle kalmamış kullananların ailelerini, çevrelerini, toplumumuzun hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, geleceğimizin teminatı olan gençleri hedef alan son derece önemli bir sorun haline gelmiştir.

İnsanların can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve kent estetiğine uygun olmayan metruk binaların ve enkazların ise uyuşturucu kaçakçılığı ve kullanımına, sigara kaçakçılığına, bu maddelerin saklanması ve gizlenmesi gibi amaçlarla kullanıldığı meydana gelen olaylardan ve yapılan operasyonlardan anlaşılmaktadır.

Bu sebeple ilimiz genelinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında metruk binalar ile ilgili sıfır tolerans ile işlem yerine getirilecektir” diyerek, uygulamaya konulan projeler başta olmak üzere, güvenlik güçlerimiz, vatandaşlarımız, YEŞİLAY başta olmak üzere tüm STK ile beraber topyekün seferberlik ilan ederek her platformda mücadelemizi kararlılık ile sürdüreceğimizi ifade etti.

Bir cevap yazın