14 Nisan 2021

KIRKLARELİ’NDE 22 FETÖ’CÜ TUTUKLANDI!..

Kırklareli’nde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen 40 şüpheliden 22’si çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Edirne’de ise 2’si albay 7 askeri personel ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY’ye yönelik operasyonda, aralarında dershane yöneticisi, öğretmen ve çalışanlarının da bulunduğu 61 şüpheli eş zamanı baskınlarla gözaltına alınmıştı. Geçen haftadan bu yana süren ifade alma işlemlerinin ardından 21 şüpheli emniyetten serbest bırakıldı. Aralarında kadınlarında bulunduğu 40 şüpheli ise dün adliyeye sevk edildi. Gece yarısına kadar süren sorgularının ardından 32 şüpheli tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilirken, 8 şüpheli ise serbest bırakıldı.

Mahkemede de ifadeleri alınan şüphelilerden Murat Soylu, Ahmet Ülver, Muhammed Çevik, Mehmet Alboğa, Hatice Başara, Yasemin Kılıç, Mustafa Yılmaz, Kaya Nabi Akyay, Gökçen Öztürk, Eda Demirbaş, Hamza Ali Altürk, Emine Mine Beyazıt, Eyüp Karadoğan, Ahmet Bayraktar, Müjgan Yılmaz, Çilem Aksoy, Şeyma Anıl, Yasin Anıl, Asuman Hüseyin, Erdem Hüseyin, Yusuf Önder Aksoy ve Ebru Çelik tutuklanarak cezaevine konuldu. Mahkemede 7’si adli kontrol şartıyla 10 şüpheli de serbest bırakıldı.

Tutuklanan şüpheliler arasında ‘Kırklareli imamı’ olduğu iddiasıyla aranan Şuayip Beyazıt’ın öğretmen eşi Emine Mine Beyazıt da yer aldı. Soruşturma kapsamında 33 kişinin daha aranmasının sürdüğü belirtildi. Hakkında yakalama kararı bulunan 1 şüphelinin ise ABD’ye kaçtığı belirlendi.

POLİSLER SERBEST, ASKERLER GÖZALTINA ALINDI

Edirne’de ise FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınarak ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilen 11 polis memurundan 7’i savcılıktan, 4’ü ise sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri ekiplerince gözaltına alınan 2 albay, 1 yüzbaşı, 1 üsteğmen, 3 astsubayın ifade işlemleri tamamlandı. İşlemlerinin ardından 7 şüpheli asker savcılık sorguları için Edirne Adliyesi’ne sevk edildi.

Bir cevap yazın