28 Haziran 2021

Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne’de Kaç Kişi Aşı Oldu? (12 Şubat)

kirklareli-tekirda-ve-edirnede-kac-kisi-asi-oldu

kirklareli-tekirda-ve-edirnede-kac-kisi-asi-oldu

Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne’de Kaç Kişi Aşı Oldu? (12 Şubat) Trakya’da an itibariyle 87 binin üzerinde vatandaşımız aşı oldu. Peki Kırklareli’nde kaç kişi aşı oldu? Edirne’de kaç kişi aşı oldu? Tekirdağ’da kaç kişi aşı oldu? İşte cevabı.

An itibariyle Türkiye’de toplam 3.321.007 kişi aşı oldu. Kırklareli’nde an itibariyle 20.485, Edirne’de an itibariyle 27.738 ve Tekirdağ’da an itibariyle 39.943 vatandaşımız koronavirüs aşısı oldu. Kırklareli’nde 1.497, Edirne’de 3.026 ve Tekirdağ’da 3.157 kişiye ikinci doz aşı uygulaması gerçekleştirildi.

Çocuklara aşı yapılacak mı?

T.C. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş öncelikli risk grubunda 18 yaş altındaki kişiler yer almadığından şu an için çocuklara COVID-19 aşısı uygulanmayacaktır.

Covid-19 geçirdim yine de aşı yaptırmalı mıyım?

COVID-19 geçirmiş kişilerde koruyuculuk bir müddet daha devam etmektedir. COVID-19 geçirmiş sağlık çalışanlarına, virüse maruz kalma oranı en yüksek grup oldukları için hastalığı geçirdikten 1 ay sonra; COVID-19 geçirmiş diğer risk gruplarına ise hastalığı geçirdikten 6 ay sonra aşı uygulanabilecektir.

İnaktif Covid-19 aşısı nedir?

İnaktif COVID-19 aşısı, COVID-19’a neden olan Yeni Koronavirüs’ün (SARS-CoV-2) kimyasal ve fiziksel uygulamalardan geçirilerek hastalık yapıcı özelliğinin ortadan kaldırılmasıyla elde edilen, vücutta bağışıklık yanıtı oluşturabilen cansız virüs aşısıdır.

İnaktif Covid-19 aşısı gebelere de yapılabilir mi?

Gebelikte inaktif COVID-19 aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. COVID-19’u ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir. Aşının gebeliğin ilk üç ayında uygulanmaması tercih edilir.

Covid-19 aşısı nasıl bu kadar kısa sürede geliştirildi?

COVID-19 aşıları, bilim tarihinde 2009 pandemik domuz gribi aşılarından sonra bu kadar hızlı hazırlanan ilk aşıdır. Virüs ailesinin tanınıyor olması, Koronavirüslerin biyolojisinin ve nasıl davrandığının bilinmesi, bilim tarihinde belirli bir yol katedilmesi, bilgiye erişimin kolaylaşması, moleküler genetik bilimindeki ilerlemeler, kullanılan cihaz teknolojisi ve metotların yıldan yıla gelişme göstermesi, bilim insanları arasında elde edilen bilginin hızla koşulsuz olarak paylaşılması, klinik çalışmalarda hızlı yol alınması ve acil çözüm bulma çabası aşı üretim sürecini hızlandırdı. COVID-19 aşıları da diğer aşı ve ilaçlarda olduğu gibi kalite, güvenlilik ve etkinlik konusundaki yasal gereklilikler izlenerek geliştirilmektedir.

Covid-19 aşısı olmak istiyorum ne yapmam gerekiyor?

e-Nabız uygulamasına girerek COVID-19 aşısı yapılacak grupta olup olmadığınızı kontrol ediniz. Aşı yapılacak grupta olup olmadığınızı kısa mesaj (SMS) ile öğrenmek için AŞI yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini yazıp 2023’e kısa mesaj (SMS) gönderebilirsiniz. (Örnek: AŞI 12345678910 1234)

Aşı yapılacak grupta iseniz Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS web, MHRS mobil) veya e-Nabız üzerinden aşı için randevu alınız. Temas riskini en aza indirmek için lütfen, randevu almadan sağlık kuruluşuna başvurmayınız.

Grip ve/veya zatürre aşısını yeni oldum. Covid-19 aşısı yaptırabilir miyim?

Grip ve/veya zatürre aşısı olduktan en az 2 hafta sonra inaktif COVID-19 aşısı olabilirsiniz.

İnaktif Covid-19 aşısı kimlere önerilmez?

T.C. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş öncelikli risk grubunda 18 yaş altındaki kişiler yer almadığından şu an için bu gruba COVID-19 aşısı uygulanmayacaktır.

İnaktif Covid-19 aşısı emziren kadınlara uygulanır mı?

Emzirme döneminde inaktif COVID-19 aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. COVID-19’u ağır geçirme riski yüksek olan emziren kadınlara kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir. İnaktif COVID-19 aşısı; PCR testi ile COVID-19 tanısı almış kişilere ve aşı yaptırmadan önceki 10 gün içerisinde bir COVID-19 vakasıyla temas etmiş kişilere uygulanmayacaktır.

Bir cevap yazın