29 Haziran 2021

Kırklareli Tarihi Günlerinden Birini Yaşadı!

Kırklareli Tarihi Günlerinden Birini Yaşadı! 50 Milyonluk Dev Yatırımların Temel Atma ve Açılış Töreni gerçekleşti. Kırklareli Belediye Başkanlığı, 50 milyon liralık dev yatırımının temelini 03 Mart 2018 Cumartesi günü attı. 

Kırklarelili’ye verdiği sözleri birer birer hayata geçiren Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kapalı Spor Salonu’nu hınca hınç dolduran Kırklarelililer ve Trakya’dan gelen konukları ile beraber toplamda 12 farklı projenin temel atma ve açılış törenini gerçekleştirdi.

Göreve geldiği 4 yıldan bu yana Kırklareli’ni modern bir kent haline getirmek için ekibi ile birlikte çalışmalarını sürdüren Kesimoğlu, Kırklarelili’ye verdiği sözleri yerine getirerek ‘’sözde değil özde hizmet’’ ettiğini kanıtladı.

Kırklareli halkının gerçekleşmesini büyük bir ümitle beklediği Kapalı Pazar Yeri başta olmak üzere Katlı Kapalı Otopark ve Otogar projeleri vatandaşlar tarafından da büyük ilgi ile karşılandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ülkenin olağanüstü gündemi nedeniyle tele konferans sistemi ile katıldığı törene; CHP Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Faik Öztrak ve Seyit Torun’un yanı sıra, Trakya il ve ilçelerinin CHP’li belediye başkanları, Milletvekilleri, Kırklareli CHP örgütü ile diğer illerin İl Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, STK Temsilcileri, muhtarlar, yerel ve ulusal basın mensupları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

KIRKLARELİ BELEDİYEMİZ, SON DERECE BAŞARILI BİR BELEDİYE…

Kırklareli Belediyesi toplu açılış ve temel atma töreni, saat 14.00’te saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Sonrasında bağlantı yapılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kısa bir konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, Kırklareli’nin çok başarılı bir belediye olduğunu belirterek Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivalinde Kırklareli halkı ile buluşacağını müjdeledi.

Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada “Ülkemizin yaşadığı olağanüstü koşullar nedeniyle Kırklareli’ne yapacağım ziyareti 3 kez ertelemek zorunda kaldım. Kırklareli’nin Kakava Şenlikleri’nde hep birlikte olacağız. Kırklareli Belediyemiz, son derece başarılı bir belediye olmakla birlikte, iki temel özelliği barındırıyor.

Birincisi, hiçbir ayrım yapmadan bütün Kırklareli halkına hizmet sunmuş olması; ikincisi ise, yaptığı her harcamanın hesabını Kırklareli halkına vermiş olması… Bu nedenle Kırklareli Belediyemiz’i yürekten kutluyorum. Yaptığı ve yapacağı yatırımlar için de kendilerine başarılar diliyorum.” dedi.

Kılıçdaroğlu Kırklareli Belediyesi tarafından temeli atılan Ay Yıldız biçiminde tasarlanan otogara da ismini verdi.

YENİ OTAGARA ATATÜRK İSMİNİ VERİYORUM…

Kılıçdaroğlu ‘’Belediyemiz, Kırklareli’ne ay yıldız şeklinde yeni bir otogar yapıyor. Adını ‘Atatürk Otogarı’ olarak koyuyorum. Bütün Kırklarelili kardeşlerime hayırlı olsun. Geldiğimde yine Kırklareli Belediye Başkanı’nın hayata geçirdiği ‘Atatürk Evi’ni ziyaret edip Kırklareli halkıyla kucaklaşacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

UZUN SÜRE ALKIŞLANDI…

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından Kırklareli Belediyesi’nin 2014 yılından günümüze yaptığı çalışmaların yer aldığı tanıtım videosu yayınlandı.

2014 yılından bu yana Kırklareli Belediyesi’nin yapmış olduğu hizmet faaliyetleri ile ilgili yapılan video gösterimi vatandaşlardan büyük alkış aldı.

ŞEFFAF BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI ORTAYA KOYUYORUZ…

Ardından, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu konuşma yaptı. Afrin’de yitirdiğimiz şehitlerimizden bahsederek konuşmasına başlayan Başkan Kesimoğlu, “Bugün aslında çok daha coşku dolu olmamız gerekirdi; maalesef buruk bir coşku içerisindeyiz. Terörle karşı mücadelede dün yine 8 vatan evladımızı şehit verdik; vatan topraklarına bugün defnettik. Aslında biz onları vatan topraklarına değil, vatan sevgisiyle atan yüreklerimize defnettik. 8 şehidimizin ailelerine başsağlığı diliyorum; 13 gazimize de şifa diliyorum.” dedi.

Ülkenin karşı karşıya kaldığı sorunlar nedeniyle görevi başında bulunması gerektiğinden Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun gelemediğini ifade eden Başkan Kesimoğlu, kendisine rahatsızlığı nedeniyle de acil şifalar diledi.

Belediye Başkanlığı görevinde 4 yılı geride bıraktığını ifade ederek konuşmasına devam eden Başkan Kesimoğlu, “Ben daha en başta, Kırklareli’ni Kırıkkale ile karıştırılıyor olmaktan çıkarmak için yola çıktığımı ifade ettim. Ortak aklı kullanarak bu kenti büyütmek istediğimi söyledim ve suya atılan bir taşın etrafında yarattığı halkalar gibi bu kenti büyütmek istediğimi ifade ettim. Halk toplantıları düzenledik. Hesap verdik demiyorum çünkü verecek bir hesabımız yok.

Şeffaf bir belediyecilik anlayışı ortaya koyuyoruz. Bu toplantılarda bugüne kadar neler yaptığımızı dile getirdik; neleri yapamadık, niçin yapamadık onları paylaştık. Eleştirileri kabul ettik; onları bir zenginlik olarak gördük. Bu çileli yolda, iftiralarla, karalamalarla da karşı karşıya kaldık. Çok şükür onları da geride bıraktık.

Ama bizleri yaralayan, o taşların yakından gelmesiydi. Dayanışma içerisinde, hoşgörü içerisinde bunu arkadaşlarımla birlikte başardık. Ve şimdi huzurlarınızda o arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. 4 yıldan bu yana Kırklareli Belediyesi’nde benimle birlikte yol alan mesai arkadaşlarım onlar…

İtfaiye erinden, temizlik emekçisinden, başkan yardımcısına kadar, birikimleri ölçüsünde ve samimi bir biçimde çalıştılar, hizmet ürettiler. O mesai arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Belediye politikasının oluşturulmasında, hayata geçirilmesinde en büyük destekçi arkadaşlarım elbette Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarım.

Demokrasi birikiminin en üst noktada olduğu bir kent Kırklareli… Burada siyasi parti ayrımı yapmaksızın bütün Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Söz konusu Kırklareli olduğunda siyasi ayrımı bir kenara bırakıp Kırklareli gerçeğinde buluştukları için Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ve yerel yönetimin ve demokrasinin ilk aşaması olan muhtarlarımız…

12 merkez muhtarı ile birlikte çok güzel, uyumlu, sağlıklı ilişkiler içerisinde olduk. Biz bu yola çıkarken katılımcı demokrasi anlayışımızın gereğini yerine getireceğimizi ifade ettik. STK temsilcileri ile de sağlıklı ilişkiler içinde olduk. Tabi ki halkın haber alma ihtiyacını tarafsız bir biçimde karşılayan basın emekçisi dostlarımıza da özel teşekkür etmek istiyorum. Ve elbette ki ben bu noktaya tek başıma gelmedim. Bu bensem, tek elle alkış tutulmaz; bu da benim örgütüm.

Üyesi bulunmaktan dolayı, CHP’nin her kademesindeki üyesine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ama her zaman, her yerde ve her fırsatta ifade ettiğim gibi, teşekkürlerin en güzeli, alkışların en büyüğü sizin için olmalı, Kırklareli halkı için olmalı… Çünkü ben sizin içinizde şekillendim. Eğer sizler katkı vermemiş olsaydınız biz bu noktaya gelemezdik. Bugüne kadar yapmaya çalıştığımız bütün hizmetler öksüz ve yetim kalırdı. O yüzden teşekkürlerin en büyüğü Kırklareli halkı için gelmeli…” diye konuştu.

BİZ BALIK MİSALİ ÇALIŞMAYI TERCİH ETTİK…

Belediye başkanının ve mahiyetinde görev yapanların, hizmet faaliyetleri dışında da görevleri olduğunun altını çizen Başkan Kesimoğlu, “Belediye başkanının ve mahiyetinde görev yapanların, temel görevleri dışında, doğaya, çevreye, insana, halka vatana, Ata’mızın ilke ve devrimlerine sahip çıkma görevi vardır. Biz bu görevi en üst noktada yerine getirebilmek için çaba sarf ettik.

Her geçen gün içinin boşaltılmak istendiğini görmekten üzüntü duyduğumuz ulusal bayramlarımızı halkımızla birlikte kutladık. Ata’mızın fotoğrafına dahi tahammül edemeyen atanmış yöneticilere halkımızla birlikte gereken cevabı verdik. Emekçi kardeşlerimizin içinde olduk; alın teri soğumadan emeklerinin karşılığını almalarına aracılık ettik.

Çünkü biliyoruz ki, emek en yüce değerdir. Başarılı öğrencilerimizi kucakladık, ödüllendirdik. Engelli kardeşlerimizin yaşamlarının önündeki engelleri kaldırdık, onları yüreklendirdik. Yani yaşayan toplumun her kesiminin temsilcisiyle iç içe olduk, beraber olduk. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Bir tavuk, folluğuna bir yumurta bırakır; gıdaklayarak dünyayı ayağa kaldırır.

Bir balık, denizin dibine binlerce yumurta bırakır; kimsenin ruhu bile duymaz. Biz balık misali çalışmayı tercih ettik. Hizmetlerimiz konuşsun istedik.  Ama bugün, bu hizmetleri sizlerle buluşturmaktan, sizlerle paylaşmaktan ayrıca bir onur ve gurur duyuyorum.” dedi.

Kırklareli’nde asla kimseyi ötekileştirmediğini fakat bazı kırmızıçizgileri olduğunu vurgulayan Başkan Kesimoğlu, “Burası Kırklareli dedik. Burada hoşgörü vardır, demokrat bir yaklaşım vardır. Biz burada kimseyi ötekileştirmeyiz; insan olmak yeterlidir. Bütün ayrımcılığı reddederiz biz. İnsanın diline, dinine, etnik kökenine asla ve asla bakmayız.

Ama bizim kırmızıçizgilerimiz, olmazsa olmazlarımız var. Çünkü burası Kırklareli… Laik, demokratik, sosyal hukuk devletinin yılmaz savunucularının yaşadığı bir kent Kırklareli… Ölçülemeyen yurt sevgisiyle hareket eden insanların yaşadığı kent burası… Kırklareli halkı gururludur, onuruna düşkündür, nokta kadar menfaat için virgül kadar asla eğilmez.

Laik, demokratik, sosyal hukuk devleti biz Kırklarelililer için sevdadır. Ve Mustafa Kemal bizim için kara sevdadır. Yolundan asla dönmeyiz, asla ilkelerinden ödün vermeyiz. Bir bedel ödenmesi gerekiyorsa o bedeli öder, asla yolundan dönmeyiz.

Çünkü isminin, devrimlerinin, eserlerinin yok edilmek istendiği bir süreçten geçerken, onun ilke ve devrimlerine sahip çıkmayı, onları korumayı ve onları geleceğe taşımayı asli bir sorululuk olarak kabul ettik biz. Bu ilkeleri korumak için bu ulusal değerleri savunmak için and içtik biz. Asla ödün vermeyiz, asla vazgeçmeyiz, başaracağız. Başarmak zorundayız. Çünkü Mustafa Kemal’in askerleriyiz biz. Yaşasın Kırklareli… Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti… Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk…” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

KESİMOĞLU GERÇEKTEN MUHTEŞEM İŞLER BAŞARMIŞ…

Başkan Kesimoğlu’nun ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun sözlerine, Afrin’de şehit düşen Mehmetçiklerimiz için Allah’tan rahmet; ailelerine de başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Bir Belediye Başkanı inanın uykusunda bile kentini sayıklar, Sayın Başkanımız da öyle bütün başkanlar da öyle…

Gece uyurken ‘acaba yarın yağmur kar yağacak mı’, sabah kalktığında, yeni bir güne, yeni bir enerji ile ‘ben kentim için ne yapabilirim, kentime daha iyi hizmeti nasıl verebilirim’ duygusuyla hareket eder; yani 24 saat 365 gün kentini düşünür. Sayın Kesimoğlu da bu heyecanla 4 yıldır Kırklareli’ne hizmet veriyor.

Gerçekten her türlü dayatmaya, baskıya, engellemelere rağmen, gerçekten muhteşem işler başarmış. Ben de kendileri ile aynı siyasi partide olmaktan ve görev arkadaşı olmaktan dolayı gurur duyuyorum ve tebrik ediyorum.” dedi.

CHP’li belediyelerin çok büyük özveri ile çalıştıklarını vurgulayan Torun, “Bizim belediyelerimiz her türlü dayatmaya rağmen adeta yoktan var ediyorlar. Bizim belediye başkanlarımız her işinde parayı düşünmüyor, projeyi de düşünmüyor. ‘Acaba hükümet benim önümü nasıl keser, beni nasıl engeller de, bunu nasıl aşarım’ bunu düşünüyor.

Çünkü bu hükümet halkın ihtiyaçları olanların, halka yapılanların bile önünü keser. Ama benim yürekli belediye başkalarım onlara hiçbir zaman fırsat vermez. O güçlükleri aşar ve bu hizmetleri her yerde hizmete sunar. Onları yürekten kutluyorum.” diye konuştu.

ÖZTRAK “BİZE YERLİLİK VE MİLLİLİK DERSİ VERMEYE KALKMASINLAR”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kimseden alacağı yerlilik ve millilik dersinin olmadığını ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak: “Bugün burada sayın Mehmet Siyam Kesimoğlu yönetiminde Kırklareli Belediyemizin gerçekleştirdiği eserlerin açılışı ve bazı eserlerinde temelini atmak için bir araya geldik.

Ali Rıza Efendi Kültür Evi,  Zübeyde Hanım Kadın Spor Merkezi, Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evin bir örneği. Atatürk’ün evini açalı bir ay oldu.

Ziyaretçi sayısı 30 bine ulaştı. Trakya’da biz Mustafa Kemal Atatürk’ün evini ziyaret ederiz. Birileri de Türkiye’de sabahtan akşama kadar Yunan askerinin çizmesini Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyet’e tercih eden fesli Kadir’i ziyaret eder. Sonra da karşımıza gelip yerlilikten millilikten söz eder. Hatay’ı tek kurşun atmadan alan Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun kurduğu Cumhuriyet’i eleştiriyorlar.

Benim Kırklareli belediye başkanım Fırat Kalkanı Harekatı’nda şehit olan astsubay Göktan Özüpek’in ismini onun yaşadığı sokağı veriyor onun adına burada bir park açıyor. AK Parti’nin genel başkanı kongrelerinde üstüne kamuflaj ceket giyerek jaka satıyor. Benim askerim onların işlediği hatalar yüzünden bugün ölüyor. Oradaki sıkıntıları çözmek için ölüyor.

Benim sınırımda teröristler emperyal güçlerin denetiminde bir devlet kurmasınlar bana ilerde bir tehdit olmasın diye can veriyor. Ondan sonra bize kalkıyorlar yerlilik millilik dersi veriyorlar. Bu cumhuriyet Osmanlının kapitülasyonlardan kalan borçlarını bile ödemiştir. Ama bu iktidar 15 yılda bu ülkenin dış borcunu 4’ e katlamıştır. Nerede yerlilik millilik ?

“CHP’nin bütün belediyelerinde yüzümüzü ağartan birçok hizmet yapıyoruz” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Gerçekten sürekli bizi karalamaya çalışan bir iktidar var; ama bizim yaptığımız hizmetler ortada. Bizim ne kadar iyi hizmet yapabileceğimizi, bu millete nasıl hizmet edeceğimizi şu anda bizim belediyelerimiz gösteriyor.

2019’da bu millete nasıl hizmet edeceğimizi, CHP iktidarında tüm Türkiye’ye gösterme sırası da yine bizde. Ben bu yaptığı hizmetler nedeniyle Sayın Belediye Başkanı’na çok teşekkür ediyorum. Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk, yaşasın Cumhuriyet, yaşasın CHP diyorum.” ifadelerini kullandı.

Öztrak’ın ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç da, salondakileri, “Trakya’nın aydınlık insanları” diye selamlayarak ülke gündemini değerlendirdi.

Son olarak konuşan Kırklareli CHP İl Başkanı Tayfun Okan Çobancık ise, Afrin şehitlerini bir kez daha anarak, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na acil şifalar diledi. İl Başkanı Çobancık, “Halkımızın refah ve mutluluğu için yapılan bu yatırımlar, şehrimizin kalkınmasında büyük önem taşımaktadır.

CHP’li bir belediyenin, hükümet tarafından olağanüstü destek gören belediyelerden çok daha iyi işler yaptığına şahit oluyorsunuz. Yalnız Kırklareli Belediyesi değil, diğer ilçelerdeki tüm belediyelerimiz aynı başarıyı göstermektedir. CHP örgütü ile tüm engellemelere rağmen, demir gibi dimdik duran her belediye başkanımın arkasında olduğumu ifade etmek isterim.” diye konuştu.

KOÇ “VERECEK BİR CANIMIZ VAR ONU DA SEVE SEVE VERİRİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kimseden korkmadığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç: “Bunlar kendilerine ‘yerli ve milli’ diyorlar. Bir ittifak kurdular, ‘çıkar ittifakı’. Siyaseten bir parti bir diğer partiye iltica ediyor. ‘Ben bittim, tükendim’ diyor, ‘kıvranıyorum artık, götüremiyorum’ diyor. ‘Senin kuyruğuna takılayım da bir hülle yapalım, şu yüzde 10 işini aşalım, ben koltuğumu koruyayım. Seninde bana vereceğin görevi yapayım. Böyle idare edelim’ diyor.

Bu olsa olsa bir şeytan ittifakıdır. Bakın şeytan bile bunları görse kesin emekliliğini ister. Artık ‘bu dünyada bana görev alanı kalmadı’ der. ‘Beni emekli edin, ihtiyaç yok dünyaya. Yeni şeytanlar geldi’ der.

Eğer gerçekten bu ülkede temsilde hakkaniyet varsa, Anayasa Mahkemesi dediğimiz üst yargı kurumu bunu eğer kanunlaşırsa temelden bozar. Eğer varsa diyorum ne yazık ki bütün yargı kurumları siyasi iktidarın talimatıyla hareket eder hale getirildi bugün Türkiye’de.

15 Temmuz darbe girişimine kadar eğitimini, ordusunu cemaat adı altında toplayıp sonra terör örgütüne teslim eden sonra da ne istediniz vermedik diyenden milli olur mu yerli olur mu? Cumhuriyet Halk Partisi kimseden korkmadı korkmayacak. Korkaklar her gün ölür cesurlar bir kez ölür.

Bunlardan mı korkacağız bunlardan mı çekineceğiz. Bunlar haksız hukuksuz yere insanları içeri atabilir ama biz Cumhuriyet Halk partisiyiz, yenilmeyiz. Bu ülkeyi size teslim etmeyeceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisinin mücadelesinden vazgeçmeyiz, verecek bir canımız var onu da seve seve veririz. Dışarıda çocuklarımız için gelecek kuşaklarımız için büyük mücadele var ve şuan Cumhuriyet Halk Partisinden başka bu mücadeleyi gösterecek kimse yok. Herkes teslim olmuş ama biz  korkmuyoruz. Sinmiyoruz. Susmuyoruz. Onların  ittifakı da, yaptırımlarımda vız gelir.”dedi

Kapalı Pazar Yeri, Yeni Otogar, Çöpten Elektrik Üretim Tesisi, Tır ve Kamyon Garajı, Şehit Göktan Özüpek Parkı, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, Zübeyde Hanım Spor Merkezi, Göktan ÖZüpek Parkı, Kadın Dayanışma ve Eğitim Merkezi, Katlı Kapalı Otopark tesislerinin açılışı ve temel atma töreni gerçekleşti.

50 milyonluk toplu yatırımların açılış ve temel atma törenine katılım sağlayanlar arasında, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Faik Öztrak ve Seyit Torun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Edirne CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, Kırklareli İl Başkanı Tayfun Okan Çobancık, Kırklareli Milletvekilleri Vecdi Gündoğdu ve Turabi Kayan, Trakya’nın CHP’li ilçe Belde Belediye Başkanları, Merkez İlçe Başkanı Gürcan Saatçı ve partililer katıldı.

Tören sonrası Yayla mahallesi, Atatürk Evi ve Kırklareli Belediyesi ziyareti gerçekleştirildi.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın