3 Temmuz 2021

KEŞAN-ENEZ ENERJİ HATTINI SORDU!..

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Keşan Enez yoluna yapılan 35 km’lik enerji dağıtım hattının kullanıma açılmadan iptal edilmesine sert tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Keşan Enez yoluna yapılan 35 km’lik enerji dağıtım hattının kullanıma açılmadan iptal edilmesine sert tepki gösterdi. Bircan, “En ufak bir hava kötüleşmesinde köylerimizin elektriği kesilirken, yanlış planlama ve yanlış uygulama yüzünden enerji dağıtım hattı kullanılmaya başlanmadan iptal edilmiştir. Çöpe giden milli servetin sorumluları mutlaka hesap vermelidir.” diye konuştu.

erdin-bircanCHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan Tedaş’ın Keşan Enez yolunda yapmış olduğu yaklaşık 35 km’lik enerji dağıtım hattının kullanıma açılmadan iptal edilmesini Meclis gündemine taşıdı. Bircan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle vermiş olduğu soru önergesinin gerekçesinde “Özelleştirme öncesinde Tedaş tarafından yapılan yüksek gerilim hattı yapımdaki yanlışlar nedeniyle hiç kullanılamadan atıl bir duruma düşmüştür. Bölgedeki fırtına sonrasında da direk bağlantıları ve telleri kopan hat için milli servet boşu boşuna harcanmıştır. Özelleştirme sonrasında Tredaş’ın bu hattı kullanıma açmayı düşünmediği, hattın tamirinin çok büyük maliyet olduğu ifade edilmektedir.” bilgilerine yer verdi.

Bircan, en ufak bir hava kötüleşmesinde bu hattaki köylerin elektriksiz kaldığını belirterek, “Yanlış planlama ve yanlış uygulama yüzünden enerji dağıtım hattı kullanılmaya başlanmadan iptal edilmiştir. Vatandaşlarımızın mağduriyeti devam ediyor, üstüne üstlük çöpe giden büyük bir milli servet söz konusu” diye konuştu. Sorumluların mutlaka hesap vermesi gerektiğnin altını çizen Bircan, “Özelleştirme öncesinde projelendirme ve yapımda hataları ile tamamlanan ve çalışamaz durumda teslim edilen hattın bir an önce tamir edilmesi ve vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırması gerekir” dedi.

Bircan önergesinde şu can alıcı soruları sordu:

“- Tedaş tarafından bu hat kime ihale edilmiştir? İhale bedeli nedir? Hattın kesin kabulü yapılmış mıdır? Bu hat için toplam ne kadar bedel ödenmiştir?

– Kullanılamayacak bir hattın yapımından ve milli servetin boşu boşuna harcanmasından kimler sorumludur?

– Hattın projedeki eksik ve yanlışlar nedeniyle kullanılamaz hale gelmesi ile ilgili olarak ihale komisyonu, denetleyiciler, kesin kabulcüler ve ilgili personel hakkında idari bir soruşturma yapılmış mıdır?

– Kabloların yerlerde kopuk şekilde durduğu hat için Tredaş ile bir çalışma yapılması düşünülmekte midir? Kopan yerlerdeki kablolar ve dikili direkler ne olacaktır?

En ufak bir hava durumu kötüleşmesinde elektriksiz kalan bölge köylerinin sağlıklı elektrik hatlarına kavuşabilmesi için herhangi bir planınız ve yatırım programınız var mıdır?”

Bir cevap yazın