3 Temmuz 2021

KEPİRTEPELİLER YENİDEN OKUL KURUYOR!..

Kepirtepeliler Eğitim Vakfı’nın “Kepirtepeliler Yeniden Okul Kuruyor” projesi için Saray’da gerçekleştirdiği toplantının ardından ikinci toplantı  Cumartesi günü Uzunköprü Muzaffer Atasoy Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

1970 mezunu Sedat Tonguz’un yönettiği panelde 1974 mezunu Selçuk Sürmen, 1984 mezunu Tahir Kadem ve 1995 mezunu Tuna Güven, özel okul kurulması ile ilgili tespit ve düşüncelerini sundular. Toplantının yoğun bir katılımla gerçekleşmesi Kepirtepelileri mutlu ederken, mezunların vakfın özel okul açması konusunda olumlu düşüncelere sahip olduğu da öğrenildi. Toplantıya katılanlar, projeye desteklerini ifade etti.  Toplantıya katılan en yaşlı Kepirtepe mezunları 1949 mezunları Ziya Şenyaman ve Feyzullah Aktan olurken, en geç mezun da 2007 mezunu Çağatay Yıldız oldu.

2

Toplantı, Uzunköprü’de yaşayan Kepirtepelilerden Özcan Atak ve Bülent Girgin’in ev sahipliğinde gerçekleşti. KEV Başkanı Selahaddin Gül, açılış konuşmasında okul kurma projesini kısaca anlattıktan sonra vakfın bir diğer önemli çalışması olan “bilgi bankası”na değindi. Kepirtepe mezunlarının iletişim içinde olmasının önemini vurgulayan Başkan Gül, daha çok Kepirtepeliye ulaşmak için iletişim bilgilerinin toplanması gerektiğini ifade etti. Gül, okul kurma projesi için eğitim, hukuk ve ekonomi alanlarda 3 çalışma grubu kurulacağını ve bu grupların proje konusunda daha somut adımlar atacağını dile getirdi.

“Alternatif olabiliriz”

Sedat Tonguz’un yönetiminde başlayan panelde ilk olarak Tahir Kadem, neden özel bir eğitim kurumu kurulması gerektiğini anlattı. “Kepir ruhunun yaratacağı sinerji ile kurulan okul bir prestij kaynağı olacaktır” diyen Kadem, özel okulların avantajlarını da sıralayarak, özel okulların eğitim programında farklılıklar yaratabildiğini, teknolojik donanımının daha iyi olduğunu, sosyal etkinlik anlamında da daha geniş imkânlara sahip olduğunu söyledi. Kepirtepe’nin “marka okul” olmasının okul kurulması için önemli bir avantaj yaratacağını kaydeden Kadem, “Tıkanan eğitim sistemine alternatif bir eğitimin mümkün olabileceğini gösterebiliriz” dedi.

“Arkamızda Kepirtepe var”

Özel eğitim kurumlarının kuruluşunda ve yönetiminde bulunan Selçuk Sürmen de tecrübelerini Kepirtepeliler ile paylaştı. Farklı tiplerde özel okulların bulunduğuna dikkat çeken Sürmen, bazı okulların bir kesime hitap etmek için açıldığını, bazılarının ise öğrenci, öğretmen ve aile arasında sinerji yaratarak başarıyı yakaladığını ifade etti. Her özel okul girişiminin başarılı olamayacağını belirten Sürmen “Ama bizim arkamızda Kepirtepe var. Biz bir eğitim kurumundan gelmiş camianın bireyleriyiz. Çağın gereklerine uymak şartımız var. İhtiyaçlara cevap vermek lazım. Teknolojiye ayak uyduramayan yok olur gider” ifadelerini kullandı.

Çalışma grupları kuruluyor

Tuna Güven de tecrübelerini ve teknik gereklilikleri anlattı. Şirket yönetiminde duygusal olmamak gerektiğinin altını çizen Güven “Parayı yönetmekle eğitimci olmak arasında bir bağlantı yok. Realiteyi kabul etmek lazım” dedi. Yaptığı fizibilite çalışmasını da aktaran Güven, anaokulu, ilkokulu ve ortaokul için 3,5 milyon Türk Lirası sermayeye ihtiyaç olduğunu kaydetti. Okul kurabilmek için hangi yolların izlenebileceğini anlatan Güven, özetle şunları söyledi: “Bu sermayeyi toplamanın 3 yolu var. 1) Bu okul bir şahsa ait olabilir. Birisi ‘Ben Kepirtepe’nin ismiyle okul kurmak istiyorum’ diyebilir. Bu bize uymaz. Biz vakfın altında bir okul kurmak istiyoruz. 2) Büyük hissedarlar olabilir. Burada da fazla para veren hissedarın daha fazla oy hakkı var. Güç orantısızlığı oluyor. 3) Herkesin eşit hissesi olabilir. Bunun negatif yanı da yavaş işlemesi.” Modelleri değerlendirmek için bir ekip kurulacağını belirten Tuna Güven, en önemli kısmın bu olduğunu ve bu konuda adımların atılmaya başlandığını söyledi.

Panelin ardından toplantı, izleyicilerin soruları ve katkıları ile devam etti. Kepirtepeliler, akşam da yemekte bir araya gelerek eğlendi.

Bir cevap yazın