4 Temmuz 2021

KATEDRAL’DE CUMA NAMAZI KILDILAR

ABD’nin başkenti Washington D.C.’de yer alan, başkanların cenaze törenlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü Ulusal Katedral’de ilk kez cuma namazı kılındı. Daha önce Yahudi ve Budistler dahil çeşitli dinlerin ibadetine açılan katedralde cuma günü bu kez Müslümanlar vardı.

Ulusal Katedral bugüne kadar aralarında eski başkanlar Dwight Eisenhower ve Ronald Reagan’ın da olduğu birçok liderin cenaze törenine ev sahipliği yaptı. Ronald Reagan, George H. W. Bush, oğlu George W. Bush ve en son Barack Obama başkan olarak yemin ettikten sonra burada dua törenine katıldı. ABD’nin en büyük ikinci katedrali olan ancak sembolik değeri daha da büyük olan bu binanın kapılarını ilk kez Müslümanların ibadetine açması oldukça çok önemli.

Rahatsız oldular

Tarihi etkinlikteki birlik mesajlarına rağmen bazı Hıristiyanlar katedralin Müslümanlara açılmasına tepki gösterdi. Namazdan hemen önce bir kadın “Sizin için camiler inşa ettik! Neden oraya gitmiyorsunuz? Kiliselerimizi rahat bırakın!” diye bağırdı. Kadın uzaklaştırıldıktan sonra tören kaldığı yerden devam etti. ABD’de milyonlarca takipçisi olan evanjelist rahip Billy Graham’ın oğlu Franklin Graham, “Bir kilisenin kapılarını İncil’in tek gerçek Tanrı’sından başkasına tapanlara açması çok üzücü” derken, Muhafazakarlar sosyal medyada katedralde şeriat ilan edildiğini yazdı.

Tarihi katedralin Müslümanlara açılması fikri katedralin dini ibadet direktörü Rahip Gina Campbell ve Güney Afrika’nın Müslüman büyükelçisi Ebrahim Rasool’un fikriydi.

Bir cevap yazın