15 Nisan 2021

KARAYILAN SINIRA GELDİ!..

murat karayılan sınır

Vatan haini kalleş terör örgütü PKK, uzun yıllardır kış başlamadan Irak’ın kuzeyindeki kamplardan militanlarını Türkiye’ye sokuyor ve kış üslenmesine geçiyor.

TSK’nın taarruz konseptinin ilk hedefi örgütün kış üslenmesi yapmasını önlemek. Bu nedenle operasyonların odağında PKK’lıların geçiş güzergâhlarının bulunduğu Hakkâri bölgesi var.

Dağlıca, Çukurca başta olmak üzere sınırdaki bazı ilçeler, Kaletepe gibi kritik sızma alanlarında yoğun bir mücadele yürütülüyor. Piyade Tümen Komutanlığı emir komutasında 1. Komando Tugay Komutanlığı, 2. Komando Tugay Komutanlığı, 2. ve 34. Hudut Tugay komutanlıkları, Hakkâri İl Jandarma Komutanlığı, 7. Hudut Alay Komutanlığı’na bağlı komando birlikleri, Hudut Özel Harekât Birlikleri, Jandarma Özel Harekât birlikleri ve motorlu birlikler, polis özel harekât birlikleri ve emniyet unsurları ile geçici köy korucuları uzun bir süredir sıcak bölgede, yoğun bir çalışma yürütüyor.

Milliyet’ten Serpil Çevikcan’ın yazısına göre, savaş uçaklarının yanı sıra silahlı İHA’lar da operasyonlarda etkin kullanılıyor. PKK, verdiği ağır kayıplara rağmen Irak’ın kuzeyinden sürekli militan takviyesi yaparak sınırdan sızmaya çalışıyor. Türkiye içindeki militanlara silah ve mühimmat taşınması, kış üslenmesi için yeterli sayıda militanın Türkiye’ye sokulması örgüt için önemli. Şu ana kadar bölgede yapılan operasyonlarda 326 PKK’lı etkisiz hale getirildi. Yüksekova’da 51, Çukurca’da 249, Şemdinli’de 26 militanını kaybeden PKK, buna rağmen bölgeye militan takviyesini sürdürüyor.

Karayılan da sınırda

İstihbarat birimlerinden gelen bilgilere göre, örgütün silahlı militanlarını yöneten Murat Karayılan, bölgeden Türkiye’ye sızma yapılmasına özel önem veriyor.

Kayıplara rağmen ısrarın nedeni, buradan sızacak militanların kış üslenmesinin hayati önemde bulunması. Gelen istihbaratlar, Karayılan’ın Kandil ile Avaşin-Basyan bölgesi üzerinden sıkça sınıra geldiğini, burada 3-5 dakika kalarak hem durum tespiti yaptığını hem de ağır kayıplar veren militanlara telsizle moral verdiğini gösteriyor.

İstihbaratlar, PKK’nın bölgedeki korucular üzerinde de psikolojik etki yaratmayı hedeflediğini ortaya koyuyor. Koruculara, PKK’lılara ateş açmamaları durumunda asla hedef olmayacakları, asıl hedefin kendileri olmadığı yönünde sürekli haber gönderiliyor. Ancak telsizlerden verilen talimatlar bunun aksi yönünde. Telsizlerden korucuların görüldüğü yerde öldürülmeleri talimatları yağdırılıyor. Halen Irak’ın kuzeyinde bin 800 civarında PKK militanı olduğu belirtiliyor. Bu militanların ağırlıklı olarak örgütün yeni kadrolarından olduğu da tespit edilmiş durumda. Türkiye tarafından bölgeye geçişler de var. Daha geçen hafta bölgede üç kadın terörist, Irak’a geçmek isterken yakalandı. Askerin bir görevi de PKK’ya bölgeden yeni katılımları engellemek.

TSK kış teyakkuzunda

Yürütülen konseptin önemli ayaklarından biri de kışın karakollara çekilmemek. PKK’nın kış aylarını fırsata çevirmesini engellemek için kritik bölgelerde üs bölgesi oluşturma çalışmaları yürütülüyor. Bu yolla, PKK’nın kış aylarını bekleyerek sonuç almaya çalışması da engellenebilecek. Kırsalda mücadele bu boyutlarıyla yürütülürken kentler de elbette boş bırakılmıyor. PKK’nın sökülüp atıldığı yerlere dönme çabalarının önüne geçiliyor. Örgütün başta büyük şehirler olmak üzere kentlerde kalkışma başlatmak, büyük saldırılar düzenlemek hedefleri sır değil.

Güvenlik kaynakları, bilinen bu hedeflerin dışında, bölgede kalkışma yaratmak için bazı aşiretlere dış güçlerce para yardımı yapıldığı, yakın zamanda bu tür gelişmelerin yaşanabileceği iddialarını ise gerçekçi bulmuyor.

Bir cevap yazın