29 Haziran 2021

Kamu spotunda Atatürk neden yok?

Kamu spotunda Atatürk neden yok! CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer Çanakkale Zaferi ile ilgili kamu spotunda Atatürk’ün yer almaması ile ilgili önergesi verdi.

Kamu spotunda Atatürk neden yok!  CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer Çanakkale Zaferi ile ilgili hazırlanan kamu spotunda Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün olmamasının nedenini sordu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yer alan sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan KURTULMUŞ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Candan YÜCEER Tekirdağ Milletvekili

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 18 Mart Çanakkale zaferinin 103. yıldönümü için sosyal medyada paylaşmak ve üst geçitler ile bilboardlarda kullanılmak üzere ayrı ayrı afiş, kartpostal ve kamu spotu hazırlamıştır.

“Birileri var” sloganıyla hazırlatılan kamu spotu ve afişlerde Çanakkale Zaferinin mimarı Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’e yer verilmemiştir. Atatürk’ün olmadığı kamu spotunda Yavuz Bingöl, Hakan Altun, Şoray Uzun, Eşref Ziya Terzi, Berdan Mardini ve Nihat Hatipoğlu yer almıştır.

Atatürk’e sadece Çanakkale Zaferi için hazırlanan kartpostalda Çanakkale cephesindeki fotoğrafıyla yer verilmiştir.

Bu çerçevede;

Söz konusu kamu spotu kim ya da kimler tarafından hazırlanmıştır?

Kamu spotu Bakanlık bünyesinde hazırlanmadıysa, hangi yapım şirketine hangi usulle verilmiştir?

Ayrı ayrı belirtilmek üzere kamu spotu, afiş ve kartpostallar için Bakanlık bütçesinden ne kadar para harcanmıştır?

Kamu spotu ve afişler kimin onayı ile yayınlanmıştır?

Kamu spotunda yer alan kişiler kim ya da kimler tarafından seçilmiştir? Söz konusu kişilere herhangi bir ödeme yapılmış mıdır?

Çanakkale Atatürk demektir. Kamu spotu ve afişlerde Atatürk’e yer verilmemesi normal midir? Atatürk’e yer verilmeme gerekçesi nedir?

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın