28 Haziran 2021

Kamu Kaynakları Heba Edilmesin!

kam-kaynaklari-heba-edilmesin

kam-kaynaklari-heba-edilmesin

Kamu Kaynakları Heba Edilmesin! Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran: ”Verilen desteklerin yerli yerine gitmesi için ciddi takip gerekir. Aksi halde bu halka destek değil, hazine kaynaklarının heba edilmesi ve yandaşa kıyak olur “ dedi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Müfettişleri tarafından ortaya çıkarılan usulsüzlükle ilgili olarak açıklama yapan Demirkıran şunları söyledi; Halka ucuz et yedirmek için 2017 yılında başlatılan ve 2 yıl devam eden projeye göre yaklaşık 30 liraya mal olan karkas etin 3 market zincirlerine 20 liraya verilmesi kararı alınmıştı. Böylece kiloda 10 lira “Et ve Süt Endüstrisi Kurumu”  daha doğru bir ifade ile Hazine tarafından karşılanacaktı.

“Çok kaynaklı kar elde edildi”

Onlarda kıymanın kilosunu 27 liradan satacaklardı. Böylece tüketicilerin ucuz et yemesi hedeflenmişti. İtimat edilen bu marketlerin “Et ve Süt Kurumu”ndan ucuza aldıkları etlerin önemli bir kısmını halka satmak yerine piyasaya daha yüksek fiyatlardan satıp, çok kaymaklı bir kar elde ettikleri teftiş raporlarında tespit edildi. Kamunun zarara uğratılması ve açıkça suiistimal olduğu belli olan bu durum ortaya çıkınca marketler bu usulsüzlüğü kapatmak için bir miktar eti ucuza satıp dosyayı kapattırmak istedi.

Hileli satışın faturası 100 milyon lira 

Hileli satış sonucu hazinenin 100 milyon lira zarara uğratıldığını söyleyen Demirkıran, Saadet Partisi olarak bu suiistimali yapan marketlerin adının açıklanmasını, Hazineyi zarara uğratmaları sebebiyle dava açılmasını ve bir daha bu marketlere itimat edilmemesini ve iltimas geçilmemesini  istiyoruz. Böyle bir uygulama yerine üreticilere destek verilmesini, böylece teşviklerin yerine gittiğinin takip edilmesini ve sorunun temelden düzeltilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bir cevap yazın