29 Haziran 2021

Kadınların tiyatro sahnesinden indirilmesi!

Kadınların tiyatro sahnesinden indirilmesi! Yüceer, TBMM’de kadınların tiyatro sahnesinden indirilmesini meclis gündemine taşıdı.

Kadınların tiyatro sahnesinden indirilmesi! Yüceer, TBMM’de kadınların tiyatro sahnesinden indirilmesi ile ilgili şu soru nergesinde bulundu:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yer alan sorularımın TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

TBMM’de “Birinci Meclis, Gazilik ve Şehitlik Ruhu” temasıyla gerçekleştirilen Meclis Sohbetleri etkinliği çerçevesinde Çanakkale Anmasına ilişkin yapılması planlanan tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkmasının bizzat sizin tarafınızdan engellendiği iddia edilmektedir.

Gösteriden önce “acil toplantı” ile kadın oyuncuların sahneye çıkarılmamasının kararlaştırıldığı, erkek oyuncuların sahnede oyunu sergiledikleri sırada kadın oyuncuların konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildiği, oyunun bitiminin ardından TBMM’den çıkartıldığı ileri sürülmektedir.

Vedalaşan asker–anne koreografisinde kadınların erkeklere sarılmamasının istendiği, sahnedeki Atatürk büstünün ve fotoğraflarının da sizin talimatınızla kaldırıldığı iddialar arasındadır.

Bu çerçevede;

1- Kadın oyuncuların sahneye çıkmalarının bizzat sizin tarafınızdan engellendiği iddiası doğru mudur?

2-İddia doğruysa Çanakkale anmasında kadın oyuncuların sahneye çıkarılmama gerekçesi nedir?

3-Gösteriden 1 saat önce yapılan “acil toplantının” konusu nedir?

4-Gösteride kaç erkek, kaç kadın oyuncu yer almaktadır?

5-Çanakkale Savaşı’nda Mücahide Hatice Hanım’ın, Nezahat Onbaşı’nın, Zeynep Mido Çavuş’un Mehmetçikle omuz omuza çarpıştığı tarih kaynaklarında yer almaktadır. Çanakkale Savaşı’nı konu alan bir oyunda kadının yok sayılmasının gerekçesi nedir?

6- 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığınız mesajda Çanakkale Zaferi’nin mimarı Atatürk’ü anmadığınız gerçeğinden hareketle, iddia edildiği üzere sahnedeki Atatürk büstü ve fotoğrafları da sizin talimatınızla mı kaldırılmıştır?

7-Kadınlardan rahatsızlık duymanızın gerekçesi nedir?

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın