3 Temmuz 2021

KADINLAR SON 2 GÜN!..

Lüleburgaz Belediyesi ve Lüleburgaz Tıp Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri kapsamında vatandaşlarımız için ‘Sağlıklı Gelecek İçin Yürüyüş ve Söyleşi’ programı düzenlendi.

Lüleburgaz Belediyesi ve Lüleburgaz Tıp Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri kapsamında vatandaşlarımız için ‘Sağlıklı Gelecek İçin Yürüyüş ve Söyleşi’ programı düzenlendi.

Söyleşi programı Gençlik Parkı’ndaki yürüyüşle başladı. Yürüyüşün ardından Diyetisyen Seda Bayram vatandaşlara sağlıklı yaşam ve dengeli beslenme hakkında önemli bilgiler verdi.

Seda Bayram söyleşinin başında insülin direncinin önemine dikkat çekti. İnsülin direnciyle ilgili şu bilgileri verdi: “Az yiyor ama kilo veremiyor musunuz? Yeterli yerseniz de çabuk mu acıkıyorsunuz yada doygunluk hissetmiyor musunuz? Sık Sık tatlı yeme isteği de duyabilirsiniz? Tüm bunların sebebi insülin direnci olabilir!.. İnsülin direnci, Pankreas tarafından üretilen normal miktarda insülinin yağ, kas ve karaciğer hücrelerinde gerekli veya yeterli tepkiyi oluşturamaması durumudur.”

Obezite nasıl saptanır?

Çağımızın önemli hastalıklarından biri olan obezite hakkında da konuşan Seda Bayram obezite hakkında şöyle konuştu: “Vücutta fazla miktarda yağ dokusu birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Yağ dokularının oranı, diğer dokulara göre artmıştır. Bireyin boy ve ağırlık ölçüleri alınıp bununla ilgili standartlarla kıyaslanabilir. Beden Kitle Endeksi: Ağırlık(kg)/Boy(m)2 yöntemi ile hesaplanır.

BKİ: <20 ise zayıf, 20-25 ise sağlıklı, 25-30 ise hafif şişman, 30-35 ise şişman, >35 ise ağır şişman.”

Beden kitle indeksiniz 20 ve altında ise zayıfsınız. Bu halinizden memnun olabilirsiniz ANCAK, normal sınırların altında olduğunuzu sakın unutmayın. Yani siz de sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmek durumundasınız.

Beden kitle indeksiniz 20-25 arasında ise sizin durumunuz ideal. Büyük olasılıkla dengeli besleniyorsunuz ve egzersizi ihmal etmiyorsunuz Aynı şekilde devam etmenizi öneririz Fakat 25 civarında olmaya başlarsanız, bir şeyler eksik gidiyor demektir. Aman kontrolü elden bırakmayın.

Beden kitle indeksiniz 25-30 arası ise kilolusunuz. Derhal harekete geçiniz Fazla kilolu olmak sizi, şu an için rahatsız etmiyor olabilir, Ancak unutmayın ki, Vücudunuzda birikmiş olan yağlar size sinsice tuzaklar hazırlıyor olabilir. Beslenmenizi bir kez daha gözden geçiriniz.

Beden kitle indeksiniz 30 ve üzeri ise TIBBEN hastasınız. “Ben halimden memnunum “demeyin. Çünkü siz de sorunlarınızın farkında olmayabilirsiniz. Hekim ve diyetisyen desteği işinizi çok kolaylaştıracaktır.,

 Nasıl Kilo Verilir?

Diyetisyen Seda Bayram nasıl kilo verileceğini ise şöyle açıkladı: “Yediğiniz besin miktarını azaltın, Aralarda atıştırmaktan kaçının, Düzenli yemek yeyin, öğün atlamayın, Şekerli ve yağlı besinlerden kaçının, Yiyecekleri yavaş yiyin, İyi çiğneyin, Yemek tabağınızı küçültün, Salata tabağınızı büyütün, Su tüketin, Alkollü içki, hazır meyve suyu yerine su, ayran ,maden suyu tercih edin, Aktivitenizi arttırın.”

 

Bir cevap yazın