3 Temmuz 2021

KADIN YILI’NDA NELER OLACAK?

Lüleburgaz Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Lüleburgaz 2016 Kadın Yılı Tanıtım Toplantısı’nda Lüleburgaz Belediyesi Endüstri Mühendisi Zeynep Tüfekçioğlu ‘Kadın Yılı Ajandası’nın sunumunu gerçekleştirdi. Yıl boyunca ne gibi faaliyetlerin olacağı açıklandı. Tüfekçioğlu sunumunu şöyle açıkladı: ” 2016 Kadın Yılı’nda bugüne kadar Lüleburgaz Meslek Yüksek Okulu, Lüleburgaz Kent Konseyi, Lüleburgaz Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği ve Artisen grubuyla birlikte çalıştık. Bunla sınırlı kalmayıp herkesi davet ediyoruz. Lüleburgaz’da 2016 yılında kadınların Kadın Yılı beklentilerini öğrenmek için alan araştırması yapıyoruz, Ocak ayında bunu sizinle paylaşacağız. Aynı zamanda Kadın Yılı web sitesini oluşturuyoruz, sosyal medyada da aktif hale geliyoruz.  Her an, her yerde herhangi bir kadın, Kadın Yılı’nın öznesi olacak. Siyasetçiler de bizimle olacak CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, KAGİDER ve LİAD gibi derneklerin önder kurucularından iş kadını Leyla Alaton, Sanatçı Nil Karaibrahimgil, Prof Dr. Şengül Hablemitoğlu, sporcu Neslihan Demir bizlerle olacak. Kentim Kendim Turkuaz Kuşak dergisi özel sayıları ile sizlerle olacak. Türkiye’de Yerel Yönetimler düzeyinde hayata geçmiş “örnek uygulanabilir kadın projelerini  yarışma usulü ile  ödüllendireceğiz. İyi Uygulamalar Kadın Projeleri başlıklı bir rehber hazırlayarak yerel yönetimlere iletilmesini sağlayacağız. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, 1 Eylül Dünya Barış Günü, Avrupa Yerel Demokrasi Haftası, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Eylemlilik Günü ve 5 Aralık Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkının Verilmesi gibi özel gün ve haftalarda farkındalık günleriyle farklı şekilde kutlayacağız. Lüleburgazlı kadınlar Bilişim, Fotoğrafçılık, Halk Dansları, Diksiyon, Drama, atölyelerinde kendini geliştirme, gerçekleştirme ve üretimlerini  herkesle buluşturma  imkanı bulacak.

Söz Veriyoruz!..
Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisinde kadınlarımızın çeşitli eğitimlerden yararlanacağını da sözlerine ekleyen Tüfekçioğlu sunumunun devamında şöyle konuştu: ” Atölyelerde heykel, seramik, resim, müzik gibi kurslar olacak. Aynı zamanda Mesleki Eğitimler, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kişisel Gelişim Eğitimleri, Sağlık Eğitimleri, Ana baba okulu vb eğitim programlarıyla eğitimler verilecek. Türk Kadınlar Birliği’nin Türkiye genelinde mevcut  üyelerinin kadınları Lüleburgaz’ın konuğu olacaklar. Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi tamamlanmış ve hizmete açılmış olacak. Sanatçılar bu yıl Lüleburgaz’da “Kadın” konulu çalışmalarıyla yer alacaklar. Seramik Sanatçısı Ergün Arda bizimle olacak. Ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirlikleri geliştireceğiz. Lüleburgaz’da “Kadın Yönetirse” ve“ Kadın Olmak” deneyimlerimizi her yere ulaştırmaya söz veriyoruz. Ve söz veriyoruz  turkuaz kuşak kadınları olarak  aralık 2016 ‘da başardıklarımızı birlikte kutlayacağız.”
Farkına Var, Hayal Kur, Harekete Geç ve Kutla
Planlamayı yaparken dört ana başlıkta ayırdıklarını belirten Reşide Candan sözlerini şöyle sürdürdü: “Planlama faaliyetlerimizi, Farkına Var, Hayal Kur, Harekete Geç ve Kutla olarak belirledik. Farkına var etkinlikleri kapsamında resim atölyesini, seramik atölyemizi ve ritm atölyesi çalışmalarımıza başladık. Bir yandan da Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinin çalışmalarını yürüttük. 2017-2021 stratejik plan çalışmaları için anket çalışması başlattık. Bu anket çalışmasında kentli kadına yönelik önemli sosyal analizler de yer alacak. Biz kendimizi turkuaz kuşak kadını olarak tanımladık. Turkuaz Kuşak olarak yayımlanacak dergisine ait demo çalışmasını da gerçekleştirdik. Bu arada sosyal medya hesaplarımızı da açtık. Bu akşama ait toplantıyı organize ettik hep birlikte. Biz, özetle söyleyecek olursak yaşamaktan mutlu olacağımız kentte toplumsal cinsiyet eşitliğini yaratacak iklimin devam etmesi büyümesi için yola çıktık.”

 

Bir cevap yazın