18 Nisan 2021

İŞTE UZAYA GİDECEK İLK TÜRK!..

İşte uzaya gidecek ilk Türk

İşte uzaya gidecek ilk Türk

Şaka değil gerçek. İşte uzaya gidecek ilk Türk!..İTÜ’de Uzay Mühendisliği okuyan Halil Kayıkçı, uzaya giden ilk Türk olacak. Kayıkçı, “Uzay yolculuğundan korkmuyorum çünkü İstanbul’da yaşamak daha tehlikeli bence.” diye konuştu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Uzay Mühendisliği okuyan Halil Kayıkçı, uzaya giden ilk Türk olacak. Bir şirketin düzenlediği çekilişle uzaya gitmeye hak kazanan Kayıkçı, NASA’da 60 ülkeden 107 kişi ile 1 haftalık eğitimden geçti. Kayıkçı, “Uzay yolculuğundan korkmuyorum çünkü İstanbul’da yaşamak daha tehlikeli bence.” ifadesini kullandı.

GİDİŞ TARİHİ 2017

Habertürk’ten Ümran Avcı’nın haberine göre, İTÜ’de uzay mühendisliği okuyan ve en büyük hayali uzaya gitmek olan Kayıkçı’nın yolculuğu için yeni tarih 2017 oldu. NASA’da çalışmanın çocukluk hayali olduğunu söyleyen Kayıkçı şu ifadeleri kullandı: “Yüzde 98, 99 ihtimalle Churasan diye Karayip adası var. Biz oradaki uzay limanında aracımıza binip roketlerimizi çalıştıracağız. 2 kişilik uzay aracında co-pilot gibi olacağım. Uzay yolculuğundan korkmuyorum çünkü İstanbul’da yaşamak daha tehlikeli bence. Eve giderken daha fazla tedirgin oluyorum.” 

“NEDEN O BEN OLMAYAYIM?”

Kayıkçı, ders esnasında arkadaşlarının “Bir şirket uzaya turist götürüyormuş.” sözü üzerine “Neden o ben olmayayım?” diyerek harekete geçtiğini söyledi. Çekiliş ve testler sonrası Türkiye’de ilk 3’e giren Kayıkçı, ardından NASA’da 60 ülkeden 107 kişi ile 1 haftalık eğitimden geçti, uzay yolculuğu biletini alan 23 kişiden biri oldu.

Bir cevap yazın