29 Haziran 2021

İnekler ithal, yem ithal, saman ithal, AKP yerli ve milli!

İnekler ithal, yem ithal, saman ithal, AKP yerli ve milli! CHP’li Gaytancıoğlu; “Maalesef, artık yem fiyatları ile süt fiyatları eşitlendi. Böyle hayvancılık yapılmaz. Kısacası, inekler ithal, yem ithal, saman ithal, AKP yerli ve milli” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TBMM Genel Kurul’da AKP’nin hayvancılık politikasını değerlendirdi.

AKP mantığına göre çözüm ithalat

AKP’nin hayvancılık politikasının artık tamamen iflas ettiğini ifade eden CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, et fiyatlarını düşüremeyen AKP hükümetinin üreticiyi desteklemek yerine çözümü ithalatta bulduğunu belirtti.

Canlı hayvan ve et ithalatına verilen milyar dolarlar çiftçiye verilmiyor

AKP’nin son yedi yılda 6 milyar doları aşan dövizi, canlı hayvan ve et ithalatına verdiğini dile getiren CHP’li Gaytancıoğlu, bu paranın yarısının bile çiftçiye verilmediğini TBMM Genel Kurulu’nda hatırlattı.

Yem fiyatları neden enflasyonun çok üzerinde

Hayvancılıkta en önemli maliyetin yem fiyatları olduğunu ve yem fiyatlarının enflasyonun çok üzerinde arttığını dile getiren CHP’li Gaytancıoğlu, “çünkü dolar artıyor. Bir zamanlar üretici bir tarım ülkesi olan Türkiye, yem ham maddeleri olan buğday, arpa ve mısırda net ithalatçı, başka bir değişle, yemin yüzde 45’i ithal ham maddeyle elde ediliyor.

Maalesef, artık yem fiyatları ile süt fiyatları eşitlendi. Böyle hayvancılık yapılmaz. Kısacası, inekler ithal, yem ithal, saman ithal, AKP yerli ve milli” dedi.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın