23 Ocak 2021

“İKTİDARIN KADINLARA BAKIŞ AÇISI BELLİ!”

iktidarin-kadinlara-bakis-acisi-belli

iktidarin-kadinlara-bakis-acisi-belli

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İstanbul’da bir kadının ‘Ramazan’da mini etek’ giydiği gerekçesiyle bindiği minibüste bir erkek tarafından sözlü ve fiziksel saldırıya uğramasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bir ortaçağ zihniyeti kadınların yaşam alanlarını ve tercihlerini sınırlamaya çalışıyor. Birileri tarafından Ramazan ayı bahane edilerek kadın düşmanlığı gündelik hale getirilmek isteniyor” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İstanbul’da bir kadının giydiği kıyafet bahane edilerek yapılan saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamasında Ramazan ayında kadınlara giyim kuşamları nedeniyle saldırıların arttığına dikkat çeken Yüceer, “bu saldırılar münferit olaylar gibi sunulsa da iktidarın cezasızlık kültüründen ve kadınlara bakış açısından cesaret almaktadır” dedi.

İKTİDARIN BAKIŞ AÇISINDAN CESARET BULUYORLAR

İktidarın kadınlara bakış açısının belli olduğunu, kadınların ikinci sınıf görüldüğünü ve eve hapsedilmek istendiğini ifade eden Yüceer, bu saldırganlar bu bakış açısından ve yaratılan cezasızlık kültüründen besleniyor, bundan cesaret alıyorlar” dedi.

BU BİR DAYATMADIR

Hiç kimsenin, hiç kimseye nasıl giyineceğini, hangi tercihte bulunacağını veya herhangi bir yaşama biçimini dayatamayacağını, bunları bahane ederek, üstelik Ramazan ayını istismar ederek saldırmaya hakkı olamayacağını belirten Yüceer, “hiçbir gerekçe kadına şiddeti mazur gösteremez, bu yapılan saldırılar kadınlara ya bizim istediğimiz biçimde giyinirsin öyle sokağa çıkarsın, ya da çıkmazsın demektir.” dedi.

SALDIRIYA SESSİZ KALMAK VİCDANSIZLIKTIR

Genç kadının saldırıya uğradığı esnada, minibüste bulunan hiç kimsenin müdahale etmemesinin sindirme politikalarının bir sonucu olduğunu vurgulayan Yüceer, “toplumumuz şiddet konusunda duyarsızlaşıyor. Korkuyor, siniyor ve neme lazım niye karışayım demeye başlıyor. Çünkü cezasızlık ve yaşanan adaletsizlikler toplumu içten içe çürütüyor “ dedi. Hem saldırının, hem kimsenin bu saldırıya müdahale etmemesinin vicdansızlık olduğunu ifade eden Yüceer, “kadın sivil toplum örgütleriyle beraber bu olayın ve bu davanın takipçisi olacağız” dedi.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın