15 Nisan 2021

İKİNCİ EL TELEFON ALACAKLAR DİKKAT EDİN!..

İkinci el telefon alacaklar dikkat edin!

İkinci el telefon alacaklar dikkat edin!

[facebook][tweet][Google]İkinci el telefon alacaklar dikkat!.. FETÖ’nün kriptolu yazışma programı ByLock, ikinci el telefon satışlarını da düşürdü. Uzmanlar ve telefon satıcıları, alım ve satım işlemlerini resmi belgeye dökmeleri konusunda vatandaşları uyarıyor.

FETÖ’nün kriptolu yazışma programı ByLock, ikinci el telefon satışlarını da düşürdü. MİT’in teknik ekibinin FETÖ’cülerin şifreli haberleşme ağı ‘ByLock ve Eagle’ programlarını kırmayı başarmasının ardından ByLock kullanıcılarına yönelik başlatılan operasyonlar devam ediyor. ByLock kullanıcılarına yönelik operasyonlar Türkiye’nin dört bir yanında sürerken ikinci el telefon piyasası da bu gelişmelerden etkilendi. Vatandaşlar ikinci el cep telefonuna yaklaşmaya korkarken, uzmanlar ve telefon satıcıları ise ikinci el telefon alım ve satım işlemlerini resmi belgeye dökmeleri konusunda vatandaşları uyarıyor.

KESİNLİKLE KAYIT ALTINA ALINMALI

Uzun yıllardan beri ikinci el telefon işleriyle ilgilenen Adem Ören, vatandaşların ikinci el telefon alıp satarken mutlaka kayıt altına alması gerektiğinin altını çizdi. Adem Ören, “Son dönemler ByLock konusunun sürekli gündemde olduğunu takip ediyoruz. Bizler bu konuda özellikle kimden aldığımızın kayıt altına geçmesine büyük önem veriyoruz. Bu bize düşen yasal bir zorunluluktur. ByLock’un gündeme gelmesinden sonra satışlarında biraz düşüş oldu. Vatandaşlar böyle telefon alırken çekiniyor çünkü bu durumda suçsuz da olsa bu mağduriyetini kanıtlaması biraz zaman alacağı için sıfır cihazlara yönelmeye başladılar. Vatandaşlar bildikleri yerden resmi evrakla telefon aldığı sürece bir sorun yaşayacaklarını düşünmüyorum.” diye konuştu.

‘BİLMEDİĞİNİZ YERDEN TELEFON ALMAYIN’

Savaş Büyüköz ikinci el olan bir telefon alırken hangi telefonda hangi uygulamanın yüklü olduğunu tespit edemediklerini ifade ederek, “Cep telefonu alırken satıcının ByLock uygulaması olup olmadığını biz bilemediğimiz için alırken biraz tedirgin oluyoruz. Telefon alırken özellikle aldığımız kişilerin tanıdık olmasına özen gösteriyoruz. Tanımadığımız ve bilmediğimiz insanlardan telefon almıyoruz. Bu nedenle alan da satan da tanıdık almasına özen göstermeli ve mutlaka kayıt altına alınmalı.”dedi.

Bir cevap yazın