3 Temmuz 2021

HUKUKEN YAPILAMAZ!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye’de yapılacak üçüncü nükleer santral için Kırklareli’nin İğneada bölgesinin planlandığını ifade etti. Dünyada üç örnekten bir olana Avrupa’nın amazonları olarak adlandırılan Longoz Ormanlarımız risk altında!..

Anadolu Ajansı’nın Editör Masası’na konuk olan Enerji Bakanı Alaboyun, “Üçüncü nükleer santralin Kırklareli İğneada bölgesinde yapılması planlanıyor. Firmalarla görüşmeler devam ediyor” diye konuştu.

Alaboyun, üçüncü nükleer santralin yapımına ilişkin, “Şu an ilk gelenler Çinliler ile Amerikalıların Westinghouse firması. Mutabakat zaptı imzalandı. Japonların da ilgisi var” açıklamasında bulundu.

İğneada, İstanbul’a yaklaşık 3 saat uzaklıkta bulunuyor.

İĞNEADA NEREDE?
İğneada, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı, Trakya’nın Karadeniz sahilinde yer alıyor. 28 kilometrelik bir sahile sahip olan İğneada, Tüm Karadeniz’in en uzun sahil şeridine sahip Karadeniz’in Hawaii’si İstanbul’a yaklaşık 3 saatlik mesafede. Nüfusu, 2000 kişi olan kasabanın yazları turizmin etkisiyle nüfusu 50 bini geçiyor. Geçim kaynakları arasında ormancılık, balıkçılık ve turizm olan İğneada, Dünyada üç örnekten bir olana Avrupa’nın amazonları olarak adlandırılan Longoz Ormanlarına ev sahipliği yapıyor.

AVUKAT BÜLENT KAÇAR: ‘TRAKYA’YA NÜKLEER SANTRAL KURULAMAZ’

Ergene Platformu ve Trakya Platformu’ndan Avukat Bülent Kaçar konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Mevcut bölge planına göre, üst ölçekli 100.000 ölçekli bölge planına göre, Danıştay 6.Daire’sinin tarafımızdan bakanlığın çalışmalarına karşı açtığımız davalarda verdiği kararlara göre, ne İğneada’ya ne de Trakya’nın herhangi bir yerine enerji üretim santralleri hukuken ve Planlanan mevzuat çerçevesinde kurulamaz, bakanlık da kendine göre planlama yapamaz.”

İĞNEADAMIZ TBMM’DE

https://www.youtube.com/watch?v=gqN_xtagQlg

Bir cevap yazın