4 Temmuz 2021

HIZLI TREN’DE TARİH BELLİ OLDU

Halkalı-Kapıkule Demiryolu projesi kapsamında Hızlı Tren Hattı’nın Çevresel Etki Değerlendirme(ÇED) sürecinde Lüleburgaz- Kırklareli Halkın Katılımı Toplantısı Lüleburgaz’da yapıldı.

Halkın Katılım Toplantısına Kırklareli Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED)  Şube Müdür Vekili Hüseyin Özgür Doğanay, projenin müşavir firması Grantmij Mühendislik Şirketi ÇED Koordinatörü Bülent Kadıoğlu, TCDD Genel Müdürlüğünden Cenk Peker ve vatandaşlar katıldı.

Çift hatlı olacak

Edinilen bilgiye göre demir yolu hattı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Avrupa Birliği Yatırımları Dairesinin koordinasyonunda ve TCDD Genel Müdürlüğü kontrollüğü altında İstanbul’da Halkalı İstasyonu’ndan başlayacak ve Edirne Kapıkule İstasyonu’nda sonlanacak. Demir yolu hattı yaklaşık 229 km uzunluğunda 50 metre genişliğinde elektrikli ve çift hatlı olacak.

4 yılda tamamlanması planlanıyor

Demiryolu hattının 113. ve 175. km arası Kırklareli sınırlarında yer alacak ve il içinde Büyükkarıştıran, Lüleburgaz ve Babaeski İstasyonları yer alacak. Demiryolu hattı Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesinde Büyükkarıştıran, Yıldırım, Fatih, Küçükkarıştıran, Yenibedir, Eskibedir, Durak Mahallesi, Sarıcaali Köyü ve Babaeski bölgesinde bulunan Düğüncülü, Çiftlik, Nadırlı, Gazi Kemal, Minnetler, Çengerli, Ertuğrul, Ağayeri gibi yerlerden de geçecek. Projenin 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

 

Bir cevap yazın