3 Aralık 2020

Hızlandırılmış treni hızlı tren yaptılar!

Hızlandırılmış treni hızlı tren yaptılar! Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan hükümet ve TCDD yetkililerin yaptıkları Edirne’ye hızlı tren açıklamaların gerçeği yansıtmadığını bir kez daha kaydederek, “Yatırım programında Kapıkule- Çerkezköy ve Çerkezköy- Halkalı tren hatlarının iyileştirilmesi var. Yetkililerin hızlı tren diye söyledikleri işte bu” dedi.

Hızlandırılmış treni hızlı tren yaptılar! CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, 2018 yılı yatırım programı yayınladığında Edirne’ye yapılan trenin Yüksek Hızlı Tren (YHT) olmadığını açıklamıştı. Bircan konu hakkında yetkililer laf oyunları başvurduğunu belirterek, “Yatırım programında Halkalı- Kapıkule Demiryolu Projesi var. Halkalı- Kapıkule YHT’si yok. Ama Ankara- Sivas YHT’si var. Öncelikle vatandaşı kandırmayı bırakın” diye konuştu.

Bircan Başbakan Binali Yıldırım’ın aralık sonunda ‘Edirne’ye hızlı tren geliyor hayırlı olsun. 2018’in ilk aylarında kazmayı vuruyoruz’ açıklamasının mevcut hattın iyileştirilmesi olduğunu hatırlatan Bircan, “150 km’den oluşan Çerkezköy-Kapıkule ve 80 km’den oluşan Halkalı (Ispartakule)-Çerkezköy olmak üzere iki kısımdan oluşan projenin Çerkezköy Kapıkule kısmı zaten AB hibesi ile yapılacak, zaten TCDD yetkilileri de AB hibesini açıklayarak sözlerimi doğruluyor” dedi.

Adı hızlı kendi hızlandırılmış tren

Halkalı- Kapukule hattının iyileştirilmesi ile en yüksek hızı yaklaşık 200 km/ saat olacak trenin hızlı trenle alakası olmadığının altını çizen Bircan, “Gebze, S. Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-3. HavalimanıHalkalı Yeni Hızlı Tren Projesi var.

Gebze’den başlayan ve Halkalı’ya kadar giden Bir yüksek hızlı tren projesi. Bu proje Halkalı-Kapıkule hattı ile birleşeceği için bir laf oyunu ile Halkalı-Kapıkule demiryolu hattına da hızlı tren diyorlar. Aslında hızlı tren hattı Halkalı’da bitecek hızlandırılmış tren hattına geçilecek” diye konuştu.

CHP’li Bircan, “2009’da açılan Ankara- Eskişehir YHT hattı 250 km/ saat hızla giderken, yıl olmuş 2018, en iyi ihtimalle 2-3 sene sonra bitirebilecekleri hattın en yüksek hızı 200 km/saat. Aradaki 9 yılda bir sürü teknolojik gelişme olmuş hızlı tren diye hızlandırılmış tren yaptıklarının bir başka kanıtı da bu” dedi.

Bircan, “Bir kere de söz verdiğiniz tarihte bir işi bitirin. Hadi hızlandırılmış trene hızlı tren dediniz. Tamam yeter ki söz verdiğiniz şekilde yapın şu treni de yurttaşlarımızın hizmetine sunalım. Yardıma ihtiyacınız varsa gelelim. Ama güvenlik önlemlerini de alın. Bize hızlandırılmış trende Pamukova acısını yaşatan AKP’yi unutmadık” diye konuştu.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın