15 Nisan 2021

HELAL OLSUN!.. BU BAKKALDA PARA YERİNE KİTAP GEÇERLİ!..

Helal olsun Bu bakkalda para yerine kitap geçerli

Helal olsun Bu bakkalda para yerine kitap geçerli

Helal olsun!.. Bu bakkalda para geçmiyor, para yerine kitap yeterli. Bu güzel örneğin Lüleburgaz başta olmak üzere tüm ilçe ve illerde yayılmasını umuyoruz. Üsküdar’da Bakkal Kanber Bozan tarafından başlatılan bu anlamlı projede çocuklar, kütüphaneden aldıkları kitabın özetiyle alışveriş yapıyor. Bu projeye destek için bir çok yerden kitap gönderiliyor.

Bakkalda bulunan kütüphaneden aldıkları kitapları okuyan çocuklar karşılığında distedikleri ürünleri bakkaldan alabiliyor. Bakkal Kanber Bozan‘ın başlattığı anlamlı projeye destek için birçok ilden kitap gönderiliyor.

Üsküdar’da bir bakkal dükkanı işleten Kanber Bozan ve oğlu Fırat Bozan, mahallenin çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve durumu olmayanların dilediğini alabilmelerini kolaylaştırmak için kitap karşılığında alışveriş imkanı sağlıyor. Bakkalda bulunan kütüphaneden bir kitap okuyup özetini Bakkal Kanber Amca ya da oğlu Fırat’a anlatan çocuklar dilediği ürüne sahip olabiliyor. Sosyal medyada da oldukça fazla ilgi gören projeye birçok ilden kitap gönderiliyor.

“OKULLARLA VE ÖĞRETMENLERLE DİYALOG KURMAK İSTİYORUM”

Okullarla birlikte çalışmak istediğini belirten Kanber Bozan, “Ağustos ayından beri bu işi yürütüyoruz. Ama tam anlamıyla 3-4 haftadır gelen kitaplarla birlikte yapmaya başladık. Hem çocuklarımıza imkan sağlıyoruz hem de biz mutlu oluyoruz çocuklarımıza böyle güzel şeyler yaptırdığımız için. Bizim için de güzel birer anı bunlar. Aileler de biz de mutlu oluyoruz bu durumdan. Bir çikolata ya da cips ile de çocukları mutlu etmek kolay. Çocuklar geliyor kitap alıyor daha sonra ben okudum bitirdim deyip kitabı anlatıyor. Onun karşılığında ben de bakkaldan ne istersen onu alın diyorum çocuklara. Ben bu işi biraz daha büyütmek istiyorum, bu yetmez. Okullarla ve öğretmenlerle diyalog kurmak istiyorum” dedi.

“FIRAT AĞABEY SANA KRİSTOF KOLOMB’U ANLATACAĞIM”

“Daha sonra bir kitap verdim oku gel bana anlat ne istersen onu alabilirsin dükkandan dedim. Artık çocukların arasında nasıl yayılmışsa bu durum bir gün bir çocuk geldi. Çocuğu da tanımıyorum. Fırat ağabey sana Kristof Kolomb’u anlatacağım dedi. Sebebini sorunca bakkaldan bir şeyler veriyormuşsun dedi. Bu çocuklar arasında zamanla yayılmaya başladı. Ağustos’ta başladık bu işe babamla. Sosyal medyada hızla yayılmış ve bize Gaziantep’ten, Hopa’dan kitaplar gelmeye başladı” (Haberler)

Bir cevap yazın