4 Temmuz 2021

HAYIRLI OLSUN

Lüleburgaz Belediyesi Yasama Yılı Açılış Programı dün(1 Eylül) Belediye Meclis Binası önünde düzenlendi.

Lüleburgaz Belediyesi resmi internet sitesinde yer alan habere göre, törene Belediye Başkanı Emin Halebak, Başkan Yardımcıları Kevser Özkan, Rasim Aslan, Necmi İnci, Lüleburgaz’ın seçilmiş ilk kadın Belediye Meclis Üyesi Gülperi Ceylan, Türkiye’nin en büyük kadın kooperatifi Amesia’nın kurucusu Birgül Alış, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Emin Halebak programda yaptığı konuşmada; “Bugün burada Lüleburgaz Belediye Meclisi Yasama Yılı açılışı için topandık. Bildiğiniz gibi 2016 yılını Kadın Yılı olarak da vilan ettik. Bugün aynı zamanda 1 Eylül Barış Günü’nü de kutluyoruz. Demokratik olmayan toplumların ileri gitmesi pek mümkün değil. Biz Lüleburgaz’da Türkiye’deki demokrasiyi değil, kentteki demokrasiyi gerçekleştirebiliriz. Yaşadığımız kenti daha iyi yapabilmek hepimizin sorumluluğu… 450 yıl önce yapılmış külliyenin önündeyiz. ‘Kökleri mazide olan atiyiz’ diyerek bulunduğumuz yerin değerini göstermiş oluyoruz. Arzumuz kentimizi barış içinde bir geleceğe hazırlamak. Demokratik kent yönetimi, özgürlükçü anlayış bizi ileri götürür. iyi bir demokrasi iyi bir siyaset örneği ile olacaktır. Bundan sonra 1 Eylül’de Lüleburgaz için ‘ Demokrasi Töreni’ yapmak istiyoruz. ‘’ dedi.

İlk kadın Belediye Meclis Üyesi Gülperi Ceylan ise ‘’ Öncelikle Lüleburgaz İlçe Yönetiminde ve belediyede görev yaptığım için çok mutluyum. Kadın komisyonlarını kurduktan sonra hep birlikte diğer partililerle görüştük. Bugün burada çınar ağacının altında oturanlara değil, saraylarda oturanlara soruyorum. Şimdi ne oldu? Yüzyıllar süren ayrımcılıklardan dolayı kadınlara pozitif ayrımcılık öneriyorum. Hepinizin barış gününü kutluyorum.” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyük kadın koop.Amesia’nın kurucusu Bingül Alış da Lüleburgaz Belediye Meclisi’nin 2016 yılını ‘Kadın Yılı’ ilan etmesinin önemine dikkat çekti.

Program klasik müzik dinletisi ve ikramların ardından gerçekleşen Meclis Toplantısı ile sona erdi.

Bir cevap yazın