15 Nisan 2021

HAYAT KADINI İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR!..

Hayat kadını işsizlik maaşı alabilir

Hayat kadını işsizlik maaşı alabilir

Hayat kadını da işsizlik maaşı alabiliyor. Genelevlerde çalışan hayat kadınları, diğer kadın işçilere sağlanan her türlü haktan yararlanabilir. Sigortalarının yapılmaması durumunda işveren, para cezasına çarptırılabilir.

Türkiye’de hayat kadınları 1978 yılından beri sosyal güvenlik kapsamında yer alıyor. 1978’de 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na eklenen madde ile “1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nda belirtilen genel kadınlar da bu kanun hükümlerine tabidir. Bu kimseleri çalıştıranlar işveren sayılırlar” denildi. Aynı hüküm 2008 yılında çıkan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel sağlık Sigortası Kanunu’na da girdi. Sadece “genel kadın” yerine “umumi kadın” ifadesi kullanıldı.

TÜM HAKLAR GEÇERLİ

Yasaya göre, “umumi” kadınlar, diğer kadın işçilere sağlanan her türlü haktan yararlanabiliyor. Sigortalanmadıkları takdirde işvereni para cezaları bekliyor. İş kazası ve meslek hastalığı durumunda tedavi hizmeti ve iş göremezlik geliri alabiliyorlar. Kadın işçilere sağlanan istihdam teşviklerinden faydalanıyorlar. Hayat kadını işsiz kaldığı dönemde, gerekli koşulları taşıdığı takdirde Türkiye İş Kurumu’ndan işsizlik maaşı alabiliyor. Bir işverene bağlı olarak çalışan hayat kadınları işçi statüsünde istihdam edildikleri için daha kısa sürede emekli olmaya hak kazanabiliyorlar. Fakat, serbest çalışan kadınların sosyal güvenlik haklarından yararlanabilmesi için “isteğe bağlı sigorta” yaptırması gerekiyor. Bu durumda en az 9000 gün prim ödemeleri gerekiyor. Bu da daha zor emekli olmaları anlamına geliyor.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın