7 Haziran 2021

Hastanelerin Maliyeti Gerçeğin Üç Katı!

Hastanelerin maliyeti

Hastanelerin maliyeti gerçeğin üç katı! Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran ‘Şehir Hastanesi’ projesinin sakıncaları konusunda uyararak, “hastanelerin yapımında gerçek maliyetin 3 katına mal olacak bir sözleşme yapılıyor ve hastanelerde işletmeciye yüzde 70 doluluk garantisi veriliyor. Bunun manası hastalıkları teşvik etmektir” dedi.

Hastanelerin maliyeti ile ilgili değerlendirmede bulunan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, açıklamasında şunlara yer verdi; “Devlet, tıpkı köprülerde olduğu gibi bu şehir hastanelerinde de yüzde 70 doluluk garantisi veriyor. Yani yüzde 70 doluluk sağlanamadığı zaman aradaki fark milletin cebinden çıkacak. Aynen yapılan yol, köprü ve havaalanları gibi. Aynen Osmangazi Köprüsü’nde olduğu gibi. Osmangazi’de istenen rakama ulaşılamadığı için devletin, yani bizim cebimizden 2017’nin ilk 50 gününde 225 milyon TL çıktı. Şehir hastaneleri projesiyle iktidar adeta hastalığı teşvik ediyor.”  Ali Demirkıran açıklamasının devamında “Eğer sağlık yatırımları üzerinden de bir rant meselesine girerseniz, ülke kaybeder” uyarısında da bulundu.

“Sağlık Hizmetlerine Ulaşmak Zorlaşacak”

Sağlıkla ilgili yatırımlar yaparken Şehir Hastaneleri gibi büyük, geleceğimizi ipotek altına alan ve dışa bağımlılığımızı arttıran yatırımlardan kaçınılması gerektiğine vurgu yapan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran,  “Uzun süreli sözleşmeler, sözleşmeyi imzalayan hükümetlerden sonra gelen birçok hükümetin hem sağlık hem de kamu maliyesi alanındaki politika tercihlerini ipotek altına almakta, hatta tercih olanaklarını neredeyse tamamen ortadan kaldırmaktadır. Devlet hastaneleri ticari işletmeye dönüştüğünde sağlık hizmetlerinin kamusal niteliği azalarak maliyeti artacak ve gelir dağılımı zaten fevkalade bozuk olan ülkemizde sağlık hizmetlerine ulaşmak zorlaşacaktır” dedi.

“Geleceğimiz Adeta İpotek Altına Alınmaktadır”

Ali Demirkıran, “Köprü, otoyol, tüp geçit ve hava alanı projelerinde olduğu gibi Şehir Hastaneleri projeleri kapsamında da özel şirketler devlet garantisi ile borçlanmakta, dış borç stokunu artırmakta ve geleceğimiz adeta ipotek altına alınmaktadır” şeklinde konuştu.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın