3 Temmuz 2021

GÜMELER İMHA EDİLDİ!..

Kırklareli, Babaeski ve Lüleburgaz İlçelerinde doğal hayatın korunması kapsamında, Kara Avcılığı Kanununa aykırı olarak inşa edilen ve hileli av yapılan gümeler Kırklareli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Orman ve Su İşleri 1. Bölge Müdürlüğü, Kırklareli İl Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ile müşterek yapılan operasyonla imha edildi.

4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununun 6/2 maddesi “Özellikleri Merkez Av Komisyonunca belirlenenlerin dışında gümeler kurulamaz ve bu gümeler de avlanılamaz” ve 07.06.2012 tarih, 28316 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Merkez Av Komisyonu Kararı 10/ğ maddesi “ Sulak sahalarda; saz, kamış, ot, çuval vb. şeylerle yapılmış veya toprakta çukur açılarak hazırlanmış üstü açık basit gümeler hariç, özel mülkiyetteki araziler de dâhil, her türlü üstü kapalı, korunaklı gümeler yapılamaz veya kurulamaz ve buralarda avlanılmaz” hükmü gereği imha esnasında bölgede bulunan avcılar bilgilendirildi.

29 Ocak Cuma günü Babaeski-Büyükmandıra Beldesi ile Sinanlı Köyü, 30 Ocak Cumartesi günü ise Lüleburgaz Eskitaşlı, Tatarköy, Celaliye, Karaağaç ile Sakızköy Köylerinde Kara Avcılığı Kanununa Muhalefet edenlerin yakalanması ile Kara Avcılığı Kanununa aykırı olarak inşa edilen gümelerin imhasına yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda; 49 adet güme imha edildi, canlı mühre olarak kullanılan 14 yaban ördeği ile Kara Avcılığı Kanununa aykırı av yapan bir şahıs yakalandı. Yakalanan şahsın av tüfeğine Kırklareli İl Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından Kara Avcılığı Kanununa Muhalefetten işlem yapılmak üzere el konuldu, yakalanan ördekler ise Kırklareli İl Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından tedavileri yaptırılarak doğaya bırakılmak üzere teslim alındı.

 

Bir cevap yazın