7 Haziran 2021

Genç Çiftçiler’den Açıklama!

Genç Çiftçiler'den Açıklama

Genç Çiftçiler’den Açıklama! Edirne Genç Çiftçiler Derneği 13 Eylül 2017 Çarşamba akşamı yaptığı Yönetim Kurulu toplantısının ardından yazılı bir basın açıklaması yaparak Ulusal Süt Konseyinin bir an evvel toplanmasını ve çiğ süt fiyatlarını yükseltmesini istedi.

Genç Çiftçiler’den Açıklama! Edirne Genç Çiftçiler Derneği’nce yapılan açıklamada 28 Haziran 2017 tarihinde Ulusal Süt Konseyi’nce sütte belirlenen 1,30 TL fiyatın maliyetleri bile karşılamadığı, süt üreticisinin uzun yıllardır mağdur olduğu ve küçük üreticinin bitme noktasına geldiği vurgulandı.

“Süt Talebi Arttı Ancak Sanayici Süt Fiyatlarında Hala Baskı Yapıyor”

TÜİK verilerine göre toplanan inek sütü miktarının 2017 Temmuz ayında, 2016 Temmuz ayına göre yüzde 3,8 azaldığına dikkat çekilerek bu durumun süt talebini arttırdığını ancak sanayicinin süt fiyatları konusunda halen baskı yapmasının yanlış bir tutum olduğu belirtildi.

“Tüketiciler Mağdur Ediliyor”

Gerek Bölgemizde gerek Türkiye genelinde  bazı üreticilerin 2-4 ay vade ile süt paralarını aldığı, düşük fiyata bir de vade eklenince yüksek girdi maliyetleri karşısında üreticilerin ayakta kalmalarının zorlaştığı belirtildi. Bu durumun bir sonucu olarak anaç hayvanların da  kesime gittiğini belirten Edirne Genç Çiftçiler Derneği yönetimi üreticilerin mağduriyetinin yanı sıra süt ürünlerinde Market fiyatlarındaki yüzde 40′ lara varan artışın da  tüketicileri mağdur ettiğini vurgulandı.

“Her Türlü Mücadeleyi Yapmaya Hazırız”

Açıklamanın devamında Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt fiyatlarına müdahale etmemesi durumunda üreticilerin seslerini duyurmak için her yolu deneyeceğini de ifade eden Genç Çiftçiler Derneği Yönetimi “Emeğin karşılığını alması için her türlü mücadeleyi yapmaya hazırız” ifadesine yer verdi. Bölgemizde başlayan çeltik hasadına da değinen Edirne Genç Çiftçiler Derneği; Dernekçe yaptıkları çeltik  maliyet analizi çalışmalarının devam ettiğini, çeltiğin fiyatının en az 2 lira olması gerektiğini vurgulayarak Toprak Mahsülleri Ofisi’ni ziyaret edeceklerini ve üreticinin beklentilerini Toprak Mahsulleri Ofisine ileteceklerini bildirdiler.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın