3 Temmuz 2021

FATURAYI BÖYLE DÜŞÜRÜN!..

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte soğukların iyiden iyiye kendini hissettirdiği bu günlerde doğalgaz faturasındaki artış vatandaşın canını sıkıyor. Uzmanlar, faturadaki artışı düşürmek için kaloriferi kısmanın doğru olmadığını söylüyor. En gerçekçi tedbir ise uygun şartlarda yapılmış mantolama…

Havaların her geçen gün biraz daha soğuması doğalgaz faturalarını ve ısınma masraflarını da arttırdı. Uzmanlar, kalorifer radyatörlerini kapatarak tasarruf yapılamayacağını ifade ediyor. XPS Isı Yalıtım Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, ısınma için yapılan harcamaların kısılmasının en kolay yolunun, standartlara uygun malzeme seçimi ile yapılmış doğru ısı yalıtımı uygulamaları olduğunu vurguluyor.

Geçtiğimiz eylül ayında Türkiye genelinde 18 ilde 1560 denekle yüz yüze görüşme yöntemiyle bir anket çalışması yaptıklarını da sözlerine ekleyen Eruslu, “Vatandaş doğalgaz faturasını azaltmanın en etkili yolunu ‘kullanılmayan odadaki kaloriferlerin kapatılması’ ve ‘kaloriferi kısma’ olarak görüyor. Kısaca vatandaşın yüzde 61 gibi ciddi bir oranda tasarruf yöntemiyle ilgili yanılgısı var. Soba tek odayı ısıtıyor. Zira özellikle doğalgazla ısınan evlerde, bilinenin aksine, bütün radyatörleri kullanırsanız, eviniz çok daha hızlı ısınır ve ister istemez doğalgaz sarfiyatını azaltarak tasarruf sağlarsınız.” dedi.

 

Bir cevap yazın