28 Haziran 2021

Esnaf Borçlarını Acil ve Faizsiz Erteleyin!

esnaf-borclarini-acil-ve-faizsiz-erteleyin

esnaf-borclarini-acil-ve-faizsiz-erteleyin

Esnaf Borçlarını Acil ve Faizsiz Erteleyin! CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, esnafın çok zor günler geçirdiğini belirterek pandemi süresince esnafın kullandığı kredilerin faizsiz ertelenmesini istedi. 

Esnafın, ekonomik kriz nedeniyle pandemi öncesinde de zor durumda bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Kovid 19 yaşanan krizi daha da derinleştirdi. Aylardır evine ekmek götüremeyen esnafımız var. Türkiye çok hükümet gördü ama yabancı ülkelere şu kadar yardım yaptık diye böbürlenip kendi esnafı, işçisi, çiftçisi, işsizi için bir şey yapmayan AKP gibisini görmedi. Artık esnafın bir gün bile dayanacak gücü yok.” dedi.

Esnaf bu kredileri nasıl ödesin?

AKP’nin esnaf için bir şey yapmamakta ısrar ettiğini vurgulayan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Salgının başından beri esnafa sadece kredi veren ve şimdi de o kredileri geri isteyen bir hükümet var. Esnaf bu kredileri nasıl ödesin? Kimse para kazanamıyor. ‘Bu kredileri mutlaka faizsiz olarak erteleyin’ diyoruz. Hiç olmasa esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla olan kredileri erteleyin.

“Halkbank ne işe yarar?”

Halkbank ne işe yarar? Halkbank iktidarın yandaşı üç beş müteahhit için mi var? Halkbank esnaf kefalet aracılığıyla alınan kredileri faizsiz ertelensin. Bunları dahi ödeyemez durumda esnafımız.  Görev zararıysa görev zararı. Devlet karşılasın. Halkbank esnaf için kurulmadı mı?

AKP, vatandaşın sorunlarıyla bağını tamamen koparttığı için gerçekleri göremiyor ancak esnaf perişan ve toplumsal bir çöküntü yaşıyoruz. ‘Şu ülkeye bu ülkeye bu kadar yardım yaptık.’ diyenlere ‘görmüyorsunuz ama burada vatandaşlarınız var’ diye sesleniyorum.”

Bir cevap yazın