4 Temmuz 2021

ESKİ RADAR ARAZİSİ NE OLACAK

Lüleburgaz Edirne Bayırı mevkisinde bulunan yaklaşık 1000 dekar arazinin gelecekte ne olarak kullanılacağı sorusu hala netleşmedi.

Bilindiği üzere Hava Kuvvetler Komutanlığı tarafından askeri izleme ve radar maksatlı kullanılan 1000 dönümlük araziye olan ihtiyacın ortadan kalkmasıyla berber yaklaşık dört yıl önce söz konusu arazi  hazineye bırakılmıştı. Geçen dört yıl içerisinde bu arazi çeşitli projelerle tekrar gündeme gelmişti. Resmi veya gayri resmi kanallarla konuşulan projeler arasında;

  • Yeni Hükûmet Konağı Binasının yapılması,
  • Yeni Belediye Binasının yapılması,
  • TOBB Üniversitesi inşa edilmesi,
  • Rüzgar Enerjisi Santralinin kurulması,

özellikler fısıltı gazetesi ile Lüleburgazlılar arasında çok defa tartışılan projeler arasındaydı.

2013 Yılında 50 Dekar Arazi Yandı

2013 yılında meydana gelen kazada rüzgarın etkisiyle yayılan yangına vatandaşlar da kovalarla su taşıyarak müdahale etmesine rağmen yangın ancak 3 saat sonra durdurulabilmiş ve toplamda 50 hektarlık alan zarar görmüştü.

Aynı Arazi Şimdi Kent Orman İle Gündemde

Kırklareli Orman İşletme Müdürü Nüfer Yavuz tarafından yapılan açıklamayla arazinin sınır ötesi işbirliği projesi ile tekrar gündeme geldiği anlaşılırken yapılacak kent ormanı projesi için söz konusu arazinin hazineden kendilerine tahsisinin gerçekleştiği bilgisine ulaşıldı.

Eski radar arazisine Kent Ormanı yapılması ihtimalinin yükselmesiyle beraber daha önce bölgeye yapılması planlanan ve Lüleburgaz’a çok büyük katma değer getireceği bilinen, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın yoğun gayretle yaptırmaya çalıştığı, Lüleburgaz Üniversitesi fikrinin rafa mı kaldırılacağını hep beraber göreceğiz.

Bir cevap yazın