3 Temmuz 2021

ERGENE’DE CESET BİLE ARANAMIYOR!..

Edirne’nin Uzunköprü İlçesi’ne bağlı Kırcasalih Beldesi’nde oturan lise öğrencisi 17 yaşındaki Doğuş Tavukçu, tarihi taş köprüden atladı. Gencin atladığını görenler ise polis ekiplerine haber verdi. Yapılan incelemelerde Tavukçu bulunamayınca, AFAD ekiplerinden yardım istendi. Aramalarda herhangi bir iz bulunamadı.

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Deniz Şubesi Sualtı grubu çağrıldı. AFAD ve dalgıç polisler botla yaptıkları su altı incelemesinden sonra Ergene nehrindeki kansere yol açan yoğun kirlilikArama çalışmalarının 4’ncü gününde Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Deniz Şubesi Sualtı grubu nehre dalış yapamadığı için bölgeden ayrıldı. Arama çalışmaları Edirne AFAD ekiplerince sürdürülüyor.

Uzunköprü Belediye Başkanlığı tarafından yılda 3 kez yapılan ölçüm ve nehir tahlillerinde ise siyanüre de rastlandı. 2015 yılı Ekim ayı Ergene Nehri su kalitesi ölçüm raporuna göre, Ergene nehrinde 10 miligram/litre gres ve yağ, 30 mikrogram/litre siyanür ve kadmiyum (ağır metal), demir, florür, bakır, çinko, sülfat gibi kimyasal maddeler bulundu.

Bir cevap yazın