7 Haziran 2021

Enver Aysever ve Sinan Meydan Lüleburgaz’daydı!

Enver Aysever

Enver Aysever ve Sinan Meydan Lüleburgaz’daydı! Lüleburgaz Belediyesi Kültür Etkinlikleri kapsamında “Trakya’nın Siyasal Fay Hatları” başlığıyla yeni bir Çınaraltı Sohbetleri etkinliğini daha tamamladık. Zübeyde Hanım Parkı’nda Celal PİR moderatörlüğünde Enver Aysever ve Sinan Meydan’ın katılımıyla gerçekleşen “Çınaraltı Sohbetleri”ne Lüleburgaz halkı yoğun ilgi gösterdi.

Enver Aysever ve Sinan Meydan Lüleburgaz’daydı! Sohbette konuşmacılar tarafından tarihten günümüze pek çok konu üzerine önemli ve dikkat çekici konuşmalar gerçekleştirildi. Konuşmacılar, sohbetlerini tamamladıktan sonra vatandaşlardan gelen soruları yanıtladılar. Soruların cevaplandırılmasının ardından program sona erdi.

“Beton Fetişisti Sürece Girdik”

Gazeteci, televizyon program yapımcısı, sosyolog, politikacı Enver Aysever, Çınaraltı Sohbetleri’nin uygarlığın bir yansıması olduğunu şu sözlerle dile getirdi: “Bu çınaraltı sohbetleri çok önemli ve değerli. Burada çayımızı içip yüzyüze sohbet edebiliyorsak, her fikri ifade edebiliyorsak, birbirimize saygı duyarak sorular sorabiliyorsak burada uygar insanlar var demektir. Soru soran insan, ileri gider, ırkçı, mezhepçi olmaz ve bütün insanlara saygı duyar. İnsan olmanın onurunu bilir. Günümüzde betona tapan beton fetişisti sürece girdik. Burada bu çınarın altında bunun önemini çok daha iyi anlıyoruz. Türkiye’nin sorunu cehaletin, bayağılığın ve vasatlığın uzlaşmış olmasıdır. Cumhuriyetin zarar gördüğü gün Köy Enstitüleri’nin kapandığı gündür. Şunu bilmeliyiz ki, Anadolu’dan Trakya’dan yani bu ülkeden başka evimiz olmayacak. Burası bizim anakucağımız. Yeterki ihanet etmeyelim…”

“İlk Direniş Lüleburgaz’dan Geldi”

Türk tarihçi ve yazar Sinan Meydan Lüleburgaz Kongresinin ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu da şöyle ifade ettiler: “Unutmayalım! Sakarya kaybedilseydi, bu topraklar Yunanistan’a kalacaktı! 3 Kasım’da düşman bu bölgeye girdi. Padişah ve hükümet sessizdi. Ama Anadolu halkı ve Trakya halkı sessiz kalmadı. Çok sayıda yerel kongre düzenlendi. İstanbul’un 16 Mart’taki ilk işgaline direnişi Lüleburgaz verdi, Trakya verdi. 31 Mart’ta Lüleburgazlılar Kongre’de direniş kararı aldı. Bunları şu yüzden hatırlatıyorum: Tüm bunları hatırlamanın tam zamanıdır. Kuva-yı Milliye’nin tam zamanıdır. Yeniden bunları konuşmanın tam zamanıdır. O parti bu parti demeden yeniden millet olmanın zamanı gelmiştir. Omuz omuza vermeliyiz. Yan yana gelmek için de yurtsever olmalıyız. 1915’te bunu başardık. 1919’da bunu başardık. Yeniden millet olmanın zamanıdır. Son yıllarda ayrıştık, ayrıştırdılar. Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi nasıl birleştirdiyse şimdi tam tersini yapıyorlar. Yurtseverlik, vatanseverlik değil etnikçilik ve mezhepçilik yapıyorlar. Bizi birleştiren Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığının tam tersini yapıyorlar.”

“Kurtuluş Savaşı’yla Planları Değişti”

Sinan Meydan Türkiye’nin içinde bulunduğu güncel gelişmeleri yorumlarken şu ifadeleri kullandı: “Bugün komşu ülkelerde yapılmaya çalışılan ve çizilen haritalar neredeyse 150 yıllık bir proje. ABD’nin ve İngiltere’nin projesi. Biz Kurtuluş Savaşı’nı kazanınca planları değişti. Sevr Antlaşması’nın 62’inci ve 64’üncü maddesini iyice okumanızı öneririm. Mustafa Kemal Paşa çizilen bu haritayı yırttı. Bugün kurulmak istenilen devlet 1920’de Sevr’le önümüze konulmuştu. Bu 150 yıllık bir proje. Türkiye bu proje karşısında dış politikası maalesef evreşe. Ya terör örgütleriyle ya da emperyalist ülkelerle komşu olduk. Suriye ve Irak operasyonunda biz neler kazandık? 1920 koşullarına geri döndük. Önümüzdeki seçenek ya birlikte yaşama duygusunu koruyacağız ya da Suriye, Irak gibi olacağız. Mezhep ve etnik çatışmayla paramparça oldular. Bu iki seçenekten doğru olanı seçmeliyiz. Üçüncü seçenek yok. Mustafa Kemal Atatürk’ün değerini bilmeliyiz. Osmanlı’nın 3 başkentini tekrar vatan toprağı yaptı. Başkomutan Atatürk,Sakarya’yı kaybetseydi, Yunan artık Sevr’e de razı olmayacaktı. Trakya,İstanbul ve Anadolu’daki Türk varlığı sona erecekti.”

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın