3 Temmuz 2021

EN KİRLİ HAVA KEŞAN’DA!..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan ölçümlerde Türkiye’nin ek kirli havası Edirne’nin Keşan ilçesinde ölçüldü.

Keşan’da özellikle akşam saatlerinde hava kirliliğinde artış gözlemleniyor. Bu durum da solunum yolalrı ile ilgili hastalıkların artmasına nede oluyor.

7 KAT FAZLA!..

Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu’nun Keşan’da yaptığı bir ölçümde elde ettiği verilere göre kükürt dioksit (SO2) uyarı eşiği 500 mikrogram/metreküp olduğu halde bu değerin gece yarısı değiştiği ve yaklaşık 7 katı olan 3 bin 396.5 mikrogram/metreküp olarak ölçüldüğü belirtildi.

ALARM VERİLMELİ!..

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘Türkiye hava kalitesi yönetmeliğine göre 1101’den sonra sağlık alarmı verilmesi gerek’ dedi.

İL MÜDÜRLÜKLERİNE UYARI YAZISI GÖNDERİLDİ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine gönderdiği yazıda şu açıklamalara değinen Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı,  “Şehirlerde faaliyet gösteren sanayi tesisleri, evsel ısınma için kullanılan yakma tesisleri/sobalar ve karayolu trafiği sebebiyle oluşan kirleticilerle hava kalitesi bütüncül olarak olumsuz yönde etkilenmektedir. Özellikle kış aylarında, hava sıcaklığının düşmesi ile artan ısınma amaçlı yakıt tüketimi hava kirliliğini hızla arttırmaktadır” dedi.

HAVA KALİTESİ 195 İSTASYONLA İZLENİYOR

Tüm şehirlerimizdeki hava kalitesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağına bağlı 81 İl’de bulunan 195 adet hava kalitesi ölçüm istasyonları ile izlendiğini belirten Bakan Sarı, ölçümlerinde anlık olarak kamuoyu ile paylaşıldığını ifade etti.

Bakan Sarı ayrıca; “İnsan sağlığının korunması çerçevesinde belirlenen “Hava Kalitesi İndeksi” ile vatandaşlarımız soluduğu havanın kalitesine ilişkin görsel uyarıcılarla bilgilendirilmektedir” dedi.

BAKAN SARI, ‘ULUSAL HAVA KALİTESİ KONUSUNDA OLDUKÇA HASSASIZ’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Ulusal hava kalitesi konusunda oldukça hassas olduklarını altını çizerek, hava kalitesi indeksine göre “iyi” dışında kalan tüm sınıflarda yer alınması veya uyarı eşiklerinin aşılması durumunda alınacak önlemlerin belirlenerek ilgili kurum/kuruluşlarla koordineli olarak acilen eyleme geçilmesi konusunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerini uyardı.

Bakan Fatma Güldemet Sarı il müdürlüklerine gönderdiği uyarı yazısında, “Özellikle kış döneminde yaşanan hava kirliliğinin önlenmesi ve yerelde etkin hava yönetiminin sağlanması, 2013/37 Sayılı Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Genelgesi gereğince hazırlanan Temiz Hava Eylem Planlarının ilgili kurum/kuruluşlarla koordineli olarak eyleme geçirilmesi ve takibinin yapılması, Meteoroloji Genel Müdürlüğü web sitesinde yer alan toz taşınımı ile enverziyonun şehir üzerine etkisi ve Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağının düzenli olarak takip edilmesi” gibi hususlara dikkat çekti.

Bakan Sarı son olarak ise; Mahalli Çevre Kurullarının, halkın temiz yakıt kullanımına ve yakma tekniklerine ilişkin bilgilendirilmesi, kazancı/ateşçi kurslarının düzenlenmesi, yakıt kullanımı için hava sıcaklığına ve zamana bağlı sınırlama getirilmesi, uyarı eşiklerinin aşılması ihtimaline karşı uygulanacak kısa vadeli eylemlerin ilin koşullarına ve kirlilik kaynağına uygun olarak belirlenmesi konularında karar almak üzere “hava kirliliği” gündemiyle ivedilikle toplanmasını istedi.

Bir cevap yazın