14 Nisan 2021

EMEKLİYE VERİLEN VAAT NE OLDU?

AKP, 1 Kasım seçimleri öncesinde Başbakanlık genelgesiyle kamuda çalışanların maaşları karşılığında aldığı banka promosyonunun, emeklilere de aylıkları karşılığında verilmesi kararını aldı. AKP’nin seçim beyannamesine de giren promosyon ücretinin kesin belirleneceği tarih olarak haziran ayı belirlendi. Ancak eylül ayı itibarıyla da bu anlaşma yapılmadı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasında emeklilere aylıkları karşılığında belli bir miktar promosyon verilmesi için yürütülen görüşmeler henüz sonuca ulaşmadı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, arapsaçına dönen emekli promosyonlarının bir an önce verilmesi gerektiğini ifade etti ve “Emeklilerimiz bir bayramı daha buruk geçirdi” dedi.

1 Kasım seçimlerinden önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP iktidarında emeklilere her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı’nda birer maaş ikramiye dağıtılacağının sözünü verdiğini hatırlatan Yarkadaş, buna karşın AKP’nin ise emeklilere, 2007/21 sayılı Başbakanlık genelgesiyle kamuda çalışanların maaşları karşılığında aldığı banka promosyonunun, emeklilere de aylıkları karşılığında verilmesi kararını aldığını belirtti.

Yarkadaş, “Neredeyse 1 yıl olacak ama emekli maaş promosyonları ortada duruyor. Bakan değişiyor ama sorun değişmiyor. Bu tam anlamıyla bir aldatmacadır. Bu işi yıl sonuna bırakmayın. KHK’larda gösterdiğiniz aceleci tavrı, emeklinin promosyonu için de gösterin. İşçi, memur ve emeklinin haklarıyla oyun oynamayın” diye konuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise promosyonla ilgili “Bankalarla bir bilek güreşidir devam ediyor. İnşallah bilek güreşini Sayın Başbakanımıza teslim edeceğiz. O, bileği olması gereken şekilde bükecektir. Herhalde bu yıl sonuna kadar ümit ediyoruz sonuçlandırırız” demişti.

Bir cevap yazın