28 Haziran 2021

Emeklilik Hayali Kuranlar Kara Kara Düşünüyor!

emeklilik-hayali-kuranlar-kara-kara-dusunuyor

emeklilik-hayali-kuranlar-kara-kara-dusunuyor

Emeklilik Hayali Kuranlar Kara Kara Düşünüyor! CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu SGK’nın bankalarla protokol yapmaması nedeniyle prim borçlarını yapılandırıp ödemek ve emekli olmak isteyen vatandaşların zor durumda kaldığını belirtti.

Vatandaşların prim borçlarını peşin ödemesinin mümkün olmadığını söyleyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, SGK’nın bankalarla bir protokol yapıp, prim borcu olan ve emekliliğe hak kazanan vatandaşlara kredi verilmesini sağlaması, bu kredilerin de taksitler halinde emekli maaşları başladığından oradan kesilmesi gerektiğini ifade etti

Konuyu TBMM’de gündeme getiren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu şunları söyledi: “Çıkarılan borçların yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanarak prim borçlarını ödeyip emekli olmak isteyen vatandaşlarımız güçlükler yaşıyor.

Ret cevabı alıyorlar

Vatandaşlarımız alacakları emekli maaşını teminat göstererek bankalardan kredi kullanmak ve bu kredi ile borçlarını ödeyip emeklilik hakkı kazanmak istiyor. Ancak gittikleri bankalardan SGK ile böyle bir protokol yapılmadığı gerekçesiyle ret cevabı alıyorlar. Kimsenin bu paraları peşin ödeyecek birikimi yok.

SGK’nın, vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi ve emekli olabilmeleri için bankalarla acil protokol yapılması gerekmektedir. Meclisimiz vatandaşımıza bir kolaylık getirmiş ise kurumların da bunun daha kolay yapılması için gerekli çalışmayı yapmalıdır.

Eğer SGK bankalarla bir protokol yapıp prim borçlarını ödemek ve emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın bankalardan bu parayı kredi olarak çekmesi ve buna karşılık bu kredi borçlarının alacakları emekli maaşlarından taksitler halinde kesilmesini sağlamalıdır. Bu yapılmaz ise borç yapılandırmasından bu vatandaşlarımızın yararlanması mümkün olmayacaktır.”

Bir cevap yazın