4 Temmuz 2021

EL YAPIMI 3D GÖZLÜK

mini3dGün geçtikçe yaygınlaşan 3D teknolojisi bir yeni çılgınlığın doğduğunun sinyallerini vermeye başladı. 3D televizyonlar, 3D gözlükler, 3D oyunlar, 3D ekran kartları, 3D video kameralar, 3D sinemalar hatta 3D yazıcılar… Peki saymakla bitmeyen bu 3D çılgınlığının acaba biz neresindeyiz?

Telefon özellikle de televizyon almayı düşünenlerin satıcıların ısrarla anlattığı 3D özellikler hakkında içinizden  “peki ne işimize yarayacak ki bu 3D” dediğinizi duyabiliyorum. Yazı serimizin devamında sizleri 3D teknolojisinin içerisine çekerek bu teknolojiyle neler yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım. Ancak acı gerçeklerle yüzleşmek zorundayız. Siz bunları okurken, bu sektöre varını yoğunu döken dünyanın en saygın firmaları çoktan yeni şeyler geliştirdiler bile. Yani şimdiden daha okunacak, araştırılacak ve yazılacak birçok konu çıktı bile. Nitekim şu an kazanılan ivme hepimizin hayal gücünü çoktan geride bıraktı bile diyebiliriz.

3D teknolojisine giriş yapmadan önce bilmemiz gereken en önemli konu ise her bir firmanın 3D alanında kendi özgün teknolojilerini geliştirmeye çalıştıkları gerçeğidir. Firmalar belli bir standartlaşmaya gitmedikleri için gittikçe daha da karmaşık bir hal alacak gibi görünüyor.

Sonuçlara baktığımızda da yapılanlara hayran kalmamak mümkün değil.

Bu ilk yazımızda sizlere 3D teknolojisini deneyimleme imkanı sunacak mutlaka olması gereken gözlüklerinizi nasıl yapacağınızı anlatmak istiyoruz. BUnun için sizlere bir el işi çalışması hazırladık. Yani kendi imkanlarınızla on dakika içerisinde kendi 3D gözlüklerinizi yapabileceksiniz.

İşte Başlıyoruz!

gozluk

GEREKLİ OLAN MALZEMELER

  1. Mukavva kağıt
  2. Printer(şart değil)
  3. Makas ve yapıştırıcı
  4. 5cmX5cm lik kırmızı ve turkuaz(cyan) PAR64 saydam plastik. Turkuaz rengi bulamayanlar açık mavi kullanabilirler ancak asla koyu mavi kullanmayınız.

 

YAPILIŞI

3D

Yukarıdaki .jpg formatındaki resmi yazıcıdan baskı yaptırdıktan sonra 3D gözlüğünüzün yapımına başlayabiilrsiniz.

Bir cevap yazın