24 Kasım 2020

Ekonominin hapa değil, ameliyata ihtiyacı var!

ekonominin-hapa-degil-ameliyata-ihtiyaci-var

Ekonominin hapa değil, ameliyata ihtiyacı var! TBMM’de devam eden 2019 yılı bütçe görüşmelerinde, bütçede yatırımlara öngörülen miktar 65 milyar TL,  Faize ise 117 milyar 300 milyon öngörülüyor.

Ekonominin hapa değil, ameliyata ihtiyacı var! Konu ile ilgili bir açıklama yapan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, 2019 yılı bütçesinde yatırımlara ve faize öngörülen miktarlarda büyük bir dengesizlik olduğuna vurgu yaparak, “Hazine ve Maliye Bakanı yatırımlarda tasarruf yapılacağını söylüyor. Yani yatırımlara 65 milyar, faize ise 117 milyar 300 milyon öngörülüyor. Böyle bir bütçeden ne hayır gelir” şeklinde konuştu.

Tasarruf bütçesinin böyle olmayacağının altını çizen Demirkıran, “Cumhuriyet tarihinin en derin ve yapısal krizi ile karşı karşıyayız. Ama böyle bir dönemde önlem alınması gereken tedbirlerin başında gelen bütçe doğru dürüst kullanılamıyor. Böyle bir bütçe ne tasarruf bütçesi olur ne de krizi önler” dedi.

Yap – İşlet – Devret ile ilgili yapılan yatırımlara da değinen Ali Demirkıran, “Bunun içinde yol, köprü, hastane ve enerji yatırımları yer alıyor. Ama bunların maliyetleri bilinmiyor! Bakanlar da bunlarla ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyorlar. Halbu ki, devletin kasasından para çıkmadan yapılan projeler sağlıklı gitmiyor, devlete yük oluyor. Türkiye ekonomisi hap değil, ameliyat olması lazım. Geçici değil, uzun vadeli adımlar atılması gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın