23 Ocak 2021

Eğitimde Veliler de Etkin Olmalı!

veliler

Eğitimde Veliler de Etkin Olmalı! Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, yeni bir eğitim öğretim yılına girerken yaptığı açıklamada, “toplumsal hayatımıza yön veren unsurların başında eğitim gelmektedir” dedi.

Eğitimde veliler de etkin olmalı! “Eğitimin seviye ve kalitesi ne kadar ileri ise toplumda refah, huzur ve barış o denli iyi seviyede olacağına vurgu yapan Demirkıran”, Eğitimin dört unsuruna dikkat çekerek şunları kaydetti;

“Eğitimde dört unsur vardır ve bu unsurları şunlardır;

Aile

Okul

Sosyal çevre

Yönetim

Biz, bu önemli unsurlardan “Aile/Veli” konusuna vurgu yapmak istiyoruz. Eğitim süreçlerinde velilerimiz çok büyük bir potansiyeli taşımaktadırlar. Eğitim merkezindeki çocuklar velilerin gözbebeğidir. Onların iyi yetişmeleri ve mutlulukları için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacakları/kaçınmadıkları önemli bir gerçektir.  Velilerimizin eğitim sürecine nitelikli zaman ayırmaları başta olmak üzere her türlü katkıyı yapmaları teşvik edilmelidir. Bu potansiyelin gereği gibi değerlendirilemediği kanaatindeyiz.  Veli konusuna bambaşka bir bakış açısı kazandırmalıyız. Veli’yi işin içine katmayınca modellerin başarılı olması mümkün değildir. Velilerin sadece imkân boyutu ile ele alınması ise büyük bir kayıptır. Günümüzde velilerimiz 20 – 30 yıl öncesine göre eğitim seviyesi ve mesleki yeterlilik açısından çok daha donanımlıdırlar. Günümüz velileri eğitimde fikir kaynaklarından biri olarak işin içine katılabilir” açıklamasını yaparak Misalen, “Fikir fikirden üstündür” anlayışıyla oluşturulacak yapılanmalardan birçok velimiz sayesinde gençlerimize “Rolmodeller” çıkacağına vurgu yaptı. Böylece Veli ile Okul/Öğretmen arasında iyi ve düzeyli ilişkiler oluşacağını söyleyen Ali Demirkıran özetle, “Velilerimizden etkin ve sistematik bir şekilde istifade edilmesinin önemi büyüktür. Bu konuda kamuoyu oluşturulmalı ve  yakından takip edilip işlerlik kazandırılmalıdır” şeklinde konuştu.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın