24 Kasım 2020

Eğilim Yoklaması nedir?

egilim-yoklamasi-nedir

Eğilim Yoklaması nedir? Siyasi partinin öne sürdüğü eğilim yoklaması nedir? Eğilim yoklaması ile merkez adayı belirlenebilir mi?

Eğilim yoklamasının ne olduğu CHP Milletvekili Aday Saptama Yönetmeliğinin 12. maddesinde açıklanmıştır. Yönetmeliğin 12. maddesi de eğilim yoklamasını tarif etmeden “Merkez yoklaması yönteminde adaylar Parti Meclisi tarafından saptanır.” hükmünü tespit ettikten sonra ikinci fıkrada açıkça parti meclisinin kararına kaynak oluşturmak üzere eğilim yoklaması yönteminin uygulanacağı belirtilmiştir. Buna göre eğilim yoklaması sayılanlara eklenmiş bir yöntem değil, Yönetmeliğin 12/2 maddesinde de belirtildiği gibi merkez yoklaması yönteminin en verimli şekilde uygulanabilmesini sağlamak için uygulanabilecek bir yöntemdir.

Eğilim yoklaması sonucu bağlayıcı mıdır?

Parti meclisi, eğilim yoklaması sonucuna uymak zorunda değildir. Eğilim bağlayıcı olmadığı gibi burada belirlenecekler kabul görse bile eğilim yoklaması, sonucu belirlemez. İsimlerin parti tarafından aday adayı olarak merkez aday listesinden farklı olarak bildirilme imkanı yoktur.

Kaynak:http://www.ysk.gov.tr/doc/karar/dosya/2274/2015-51.pdf

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın