17 Nisan 2021

EĞER ODAYA SOĞAN KOYARSANIZ!..

eğer odaya soğan koyarsanız

eğer odaya soğan koyarsanız

Soğan eski çağlardan beri toplumlar tarafından pek çok hastalık için ilaç olarak kullanılmış. Soğanın saymakla bitmeyecek faydaları var. İşte soğanın mucize faydaları…

Yanıkların acısını hafifletiyor

Soğan suyunda bulunan sülfür ve kuersetin yanıklardan kaynaklanan acıyı anında azaltıyor. Bunun yanısıra yanık izi ve enfeksiyon oluşumuna da engelliyor. İz oluşumunu azaltan topikal bir krem üzerinde yakın zamanda bir araştırma yürüten bilim insanları, kremin içindeki soğanın kolajen yapısını geliştirdiği sonucuna vardı.

Böcek ısırıklarını iyileştiriyor

Böcek ısırıklarından dolayı kaşınan bölgeye soğanı ikiye kesip sürün. Soğandaki sülfür, böceğin bıraktığı zehri ya da tükürüğü çıkaracaktır. Aynı zamanda çok iyi bir sinek ilacıdır. Soğan yağıyla sinekleri kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Kulak ağrısına iyi gelir

Kulağınız ağrıyorsa soğanı ısıtıp suyunu çıkarın. Çıkardığınız soğan suyundan bir iki damla ağrıyan kulağınıza damlatın. Soğanın anti-inflamatuar içeriği şişliği azaltır, suyu fazla kulak kirinin atılmasını sağlar. Bu yöntem 19. yüzyıldan beri kullanılıyor.

Odadaki mikropları temizler

Ortaçağdan bu yana kesilmiş soğanı odada bulundurmanın odadaki bakteri ve virüsleri öldürdüğüne inanılır. Salgın hastalıklar olduğunda insanlar soğan doğrayıp kaselerle odalara koyuyorlarmış. Günümüzde hala buna inananlar havadaki mikrobu öldürmek için kullanıyor. Kokusunun da havadaki hastalığı topladığı düşünülüyor.

Ateşi düşürür

Ateşiniz mi var? Soğanı kesip kalın bir dilimi ayağınızın altına koyduktan sonra çorap giyin. Ayak altında 7 binden fazla sinir ucu bulunduğu için ayakların vücudun geri kalanına açılan bir kapı olduğu düşünülüyor. Kokusu da bu sinir uçları yoluyla vücuda girerek vücuttaki mikropları öldürüyor.

 Kaynak: Tophealthnews.com

Bir cevap yazın