21 Ocak 2021

Efsane, Edirne Akademi Kadrosu’nda!

Kendine özgü şiirleriyle, Türk Edebiyatı’nda önemli bir yere sahip olan Şair Küçük İskender, Edirne Belediyesi bünyesinde kurulan Edirne Akademi’nin kadrosuna dahil oldu. Şair Küçük İskender ‘Şiir’ ve ‘İmge’ dersleriyle Edirneliler ile buluşacak.

Kendisini uçlarda dolaşmayı seven marjinal bir şair olarak tanımlayan Şair Küçük İskender, Edirne Akademi’de ‘Şiir’ ve ‘İmge’ dersleri verecek. Türk Şiiri’ne getirdiği özgün soluk ve şiir dilinin geliştirilmesine önemli katkılarda bulunan Şair Küçük İskender, deneyimlerini Edirne Akademi’ye kayıtlı olan Edirne Akademi öğrencileri ile paylaşacak.

Edirne Akademi’de Edirneliler şiirin büyüsüyle buluşacak; şairin en güzel şiirlerini kendi sesinden dinleme imkanına sahip olacak. Türk Edebiyatı’na önemli katkılarda bulunan Şair Küçük İskender’i Edirne’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyacaklarını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne Belediyesi bünyesinde kurulan Edirne Akademi, her geçen gün kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. Edirnelilere, farklı bir bakış, yeni bir vizyon kazandırmak için hayata geçirdiğimiz Edirne Akademi, Edirnelilerin desteğiyle büyüyor, güçleniyor. Her görüşten, inançtan önemli isimlerin katıldığı Edirne Akademi, bu kez de bir şairi, şiirleriyle ruhumuza dokunan Küçük İskender’i ağırlayacak. Şair Küçük İskender’in programı önümüzdeki günlerde netleşecek ” dedi. Eğitime katılmak isteyenler www.edirne.bel.tr adresinden veya Eski Vali Konağı’ndaki Edirne Akademi’ye şahsen başvuruda bulunabilir.

KÜÇÜK İSKENDER KİMDİR?

“1964 yılında İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi son sınıfında okulu bıraktı. Ardından İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’ne girdi, 3 yıl sonra bıraktı. 1980’li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi’nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985’te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı. Kanada’da çıkan Descant adlı edebiyat dergisinin Türkiye özel sayısında, ABD’de ise Murat Nemet Nejat’ın ‘eda’ kavramında yoğunlaştığı Türk Şairleri Antolojisi’nde kendine yer buldu. İtalya’da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması’nda (La Giovane Poseia D’europa Nel 1999) ilk ona girdi ve şiirleri bu şairlerle kitaplaştırıldı. 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu Ödülleri’nde Bir Çift Siyah Deri Eldiven adlı şiir kitabıyla birincilik aldı. 2001 yılında Almanya’da, 2002 yılında Hollanda’da çeşitli şehirlerdeki etkinliklerde, 2005’te Avusturya’da, 2007’de Makedonya’da, 2008’de İsveç’te konuşmacı olarak ve şiir performanslarıyla kendini dile getirdi. 2003 yılında Berlin’de düzenlenen İlk Türkiyeli Eşcinseller Kongresi’nde bu konudaki bildirisini okudu. 2004’te NewYork’ta ve Kuzey Coralania’da üniversitelerde konuşma yaptı ve tek kişilik okuma gecelerine konuk oldu. 2006’da İskender’i Ben Öldürmedim adlı şiir kitabıyla Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü kazandı. 2014’te 7.si verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü Küçük İskender’e verildi. Jüri ödülün gerekçesini “Türk Şiiri’ne getirdiği özgün soluk ve şiir dilinin geliştirilmesinin yanı sıra otuz yıl boyunca tavrındaki tutarlılık” olarak özetledi. Küçük İskender, Mustafa Altıoklar’ın yönettiği iki filmde de oynamıştır: 1997 yılı yapımlı Ağır Roman ve 2003 yılı yapımlı O Şimdi Asker.”

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın