29 Haziran 2021

Edirneli Fırıncı Esnafının Mağduriyeti TBMM’de!

Edirneli Fırıncı Esnafının Mağduriyeti TBMM’de! Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirneli fırıncı esnafın mağduriyetini verdiği soru önergesi ile gündeme getirdi.

Edirneli Fırıncı Esnafının Mağduriyeti TBMM’de! Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle önerge veren CHP’li Gaytancıoğlu şunları kaydetti; “Edirne’nin birçok ilçe ve köyünde evlerinde ya da küçük imalathanelerde izinsiz bir şekilde “ekmek” imalatı yapılarak, kimi zaman bir kamyonetin arkasında, kimi zaman bir otomobilin bagajında hiçbir üretim izni olmayan ekmek satışlarının yapıldığı yönünde duyumlar alınmaktadır.

Bu ekmeklerin satışı yapılırken, “doğal ekmek”, “köy ekmeği” adı altında satılması tüketicilerin yanlış bilgilendirilmesine de neden olmaktadır. Ekmek satışları genelde kahvehaneler ve işyerleri gezilerek, ya da bazı köylerde kahvehanelerin önüne tezgah açılarak gerçekleştirilmektedir.

Konu ile ilgili Tarım Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerine ve ALO 174 hattına yapılan şikayetler yapılmış ancak bir sonuç vermemiştir. Halen bu satışlar uluorta devam etmektedir. Bu yöntemle yapılan satışlarda halkın sağlığı hiçe sayılmaktadır. Vergisini düzenli ödeyen, SGK primini zorlanarak da olsa yatırmaya çalışan, fırınlarda en az 3-4 kişiye istihdam sağlayan fırıncı esnafı mağdur durumdadır.

Buna göre bu satışların yasal zorunluluklara dikkat edilerek, toplum sağlığı gözönüne alınarak, haksız kazançları önleyerek denetlenmesi yönünde Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinin denetim görevlerini tam anlamıyla yapmaları zorunluluktur.

Buna göre;

Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri denetimlerini ne kadar sıklıkla yapmaktadır?

Bu tip uygulamaların cezai şartları nedir?

Edirne ilinde bu tip uygulamalarda 2017 yılı için kesilen ceza var mıdır? Var ise ceza miktarı nedir?”

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın