28 Haziran 2021

Edirne’de Sivrisinek ve Haşere İle Mücadele!

edirnede-sivrisinek-ve-hasere-ile-mucadele

edirnede-sivrisinek-ve-hasere-ile-mucadele

Edirne’de Sivrisinek ve Haşere İle Mücadele! Edirne Belediyesi, sinek ve haşere mücadelesi kapsamında hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Bosnaköy’deki ahırlarda ilaçlama çalışması gerçekleştirdi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Halk Sağlığı Birimi İlaçlama Ekibinin sivrisinek ve haşere ile kışlık mücadeleye devam ettiklerini söyledi.

12 ay devam ediyor

Hayvancılığın en çok yapıldığı bölge olan Edirne Bosnaköy’deki ilaçlama çalışmalarına katılan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Belediyesi’nin sinek ve haşere mücadelesini uzun yıllardır kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiğini söyledi. Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, sivrisinek ve haşere ile mücadelenin sadece yaz aylarında değil, 12 ay boyunca devam ettiğini söyledi.

Her yıl kış aylarında yapılıyor

Tanrıkulu, “Halkımız sadece yaz aylarında sivrisinek mücadelesi verdiğimizi düşünüyor. Ancak biz sivrisinekle mücadeleye kış aylarında başlıyoruz. Kış aylarında bütün metruk evleri, ahırları, kanalizasyonları sivrisineklerin larvalarını bırakmamaları için ilaçlamalar yapıyoruz.

Bu mücadeleyi her yıl kış aylarında gerçekleştiriyoruz, bu çalışmayla da yaz aylarındaki sivrisinek artışlarını engelliyoruz. Bir program dahilinde kış aylarında yazlık mücadeleyi yapmazsak; yazın 4-5 katı bir sivrisinekle karşılaşabiliriz” dedi.

Biyolojik ilaçlama

Edirne Belediyesi’nin sivrisinekle mücadeleyi kendi imkanlarıyla sürdürdüğünü ve bu mücadeleyi çevreye zarar vermemek adına biyolojik ilaçlamalarla gerçekleştirdiklerini belirten Tanrıkulu, “Edirne Belediyesi olarak kendi imkanlarımızla çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bunu yaparken de çevreye duyarlı, çevreye zarar vermeyen bir çalışma yürütüyor, bu konuda da halkımızı bilinçlendiriyoruz.

Halkımızı bilinçlendiriyoruz

Bugün de Bosnaköy’deki ahırlarımızı ilaçlıyoruz. Halkımız yazın sadece uçkun mücadelesi görüyor. Ama bizim bütün ekiplerimiz sahada; ahırlarda, kanalizasyon sisteminde ve kapalı alanlarda da kışlık mücadelelerine devam ediyor. Halkımızdan istediğimiz, bahçelerinde varillerde sularını uzun süre tutmasınlar. El ilanları ve afişlerle de halkımızı bu konuda bilinçlendiriyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın