3 Temmuz 2021

EDİRNE VEKİLİ İLE BAKAN’IN POLEMİĞİ!..

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın Ergene ve bölgedeki kirlilikleri anlattığı Meclis konuşması Bütçeye damgasını vurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın Ergene ve bölgedeki kirlilikleri anlattığı Meclis konuşması Bütçeye damgasını vurdu. Orman Bakanı Veysel Eroğlu sık sık Bircan’ın sözünü kesmeye çalışarak Bircan’ın bölgenin sorunlarını dile getirmesini engellemeye çalıştı. Kendi konuşmasından sonra da Bircan’ın konuşmasının etkileri sürdü. Bakanın hükümet adına yaptığı konuşmada Bakan genelde Bircan’a yanıt vermeye çalıştı.

Bütçe görüşmelerinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı kısmında CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan ile Bakan Veysel Eroğlu’nun polemiği gündeme oturdu.

Bircan Meteoroloji Genel Müdürlüğü bütçesi üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına yapmış olduğu konuşmada önce Keşan’ın kirli havasına değindi. “Değerli arkadaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının resmî ölçümlerine göre, Türkiye’nin en kirli havası maalesef Edirne’mizin Keşan ilçesindedir. Bu yönüyle, halk sağlığı da ciddi tehlike altındadır. Doğal gaz olmayan ilçemizde kükürtdioksit oranı zaman zaman 2.740’a çıkmaktadır. Bu oran, Amerika Birleşik Devletlerinin üst sınırına göre 9 kattan, Türkiye standartlarına göreyse 2 kattan daha fazladır. Keşan’ın havası için herhangi bir çalışma yapılmamaya da devam edilmektedir. Havada kanserojen partikül 2,5 ve partikül 10 oranları Türkiye standartlarının çok üzerindedir ve bu yönüyle de çok tehlikelidir” diyen Bircan, Keşan’daki hava kirliliğinin kronik olduğnu ve çok büyük sağlık sorunlarına neden olacağını açıkladı.

“Ergene, bugün ülkemizdeki nehir kirliliğinin sembolü oldu”

Keşan’ın hava kirliğinden Ergene’ye geçen Bircan, “Bölgemizde hava kirliliği var da su kirliliği yok mu? Maalesef, bu konuda da büyük bir sorun yaşıyoruz.” dedi.  “Bugün, kirliliğin lafı geçince herkesin aklına Ergene geliyor. 1990’lı yıllara kadar yüzülen ve balık tutulan bir nehir olan Ergene, 1990’lı yıllardan sonra ciddi şekilde kirlenmeye başladı. Bir dönem Trakya tarımsal sulamasının simgesi olan Ergene, bugün ülkemizdeki nehir kirliliğinin maalesef sembolü oldu. Ergene’nin kirliliği, bu yüzden Trakya’nın da en büyük sorunu hâlindedir” diyen Bircan Bakan Eroğlu’nun 2011’de yapmış olduğu “Bizim hedefimiz 2014 yılında Ergene Nehri’ni temiz bir hâle getirmek.”, “Biz Haliç’i temizlemişiz, bizim için bu çocuk oyuncağı.” açıklamaları dile getirdi. Bircan, “Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’da 2013 yılında yaptığı bir açıklamada ‘İnşallah iki yıl sonra hep birlikte Ergene’de balık tutacağız.’ demişti ve Sayın Bakanım, siz de yüzeceğinizi iddia etmiştiniz 2015 yılında Ergene’de. Ne oldu değerli arkadaşlar? İntihar eden bir kardeşimizin cesedinin aranması için bile özel kıyafetli dalgıçlar Maalesef kimyasal atıklardan şu anda Ergene’ye giremiyorlar” diye konuştu.

Polemik başladı

Bircan’ın Ergene’de intihar eden gencin cesedinin kirlilik nedeniyle  aranamamasından bahsetmesinden sonra Bakan Eroğlu, Bircan’a laf atmaya başladı. Konuşmanın bundan sonraki kısmında Bircan’ın sürekil lafını kesmeye çalışan bakana AKP’li Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın bile müdahale etti.

Karışılıklı polemik şöyle gelişti:

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Bütün arıtma tesislerini biz yapıyoruz.

ERDİN BİRCAN (Devamla) – Verilen bu tarihler üzerinden bir yıl geçti, şimdi de “2019” diyor Sayın Bakan sanıyorum. Sayın Bakanım, hani Ergene çocuk oyuncağıydı? Hani Haliç’ten daha iyi temizlenecekti?

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Cevap vereceğim ama 13 tane arıtma tesisinin 11 tanesini biz yaptık siz yapacakken.

ERDİN BİRCAN (Devamla) – Lütfen… Evet, “Biz yaptık.” Ama öncelikle kimyasalı orada temizleyelim. Şu anda dalgıçlar giremiyor, resmî olarak, parmağını dahi sokamıyorlar, her yer kanser alanı.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Biz yatırımları yapıyoruz.

ERDİN BİRCAN (Devamla) – Yaptınız da ne oldu, hangisi çalışıyor, hangisini çalıştırdınız? Verdiğiniz müteahhitler yanlış. Her fırsatta…

BAŞKAN – Sayın Bakan, müdahale etmeyelim, Sayın Bircan, siz de Genel Kurula hitap edin.

ERDİN BİRCAN (Devamla) – Arkadaşlar, Ergene’nin sorunu, temizlenmesi gerekiyor.

Uzunköprü’yü, Meriç’i ve Saros Körfezi’ni kirletiyorsunuz şu anda.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Uzunköprü su arıtma tesisini kim yaptı?

ERDİN BİRCAN (Devamla) – Yapacağınız şeyler de, “deşarj” dediğiniz şey de çok farklı. Marmara’yı batıracaksınız, Marmara’yı batıracaksınız bundan da.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Bir soru soruyorum size, Uzunköprü arıtma tesisini kim yaptı?

ERDİN BİRCAN (Devamla) – Uzunköprü’de şu anda dalgıçlar, resmî dalgıçlar giremiyor Sayın Bakan.

BAŞKAN – Sayın Bakanım, Sayın Bircan, karşılıklı konuşmayalım, Genel Kurula hitap edelim, Sayın Bakan, müdahale etmeyelim.

ERDİN BİRCAN (Devamla) – Neyse, sonuç olarak Ergene’de su çürüdü su, şu anda sivrisinek yaşamıyor Sayın Bakanım. (CHP sıralarından alkışlar)

Konu değişti Bakanın laf atması bitmedi

Erdin Bircan konuşmasında Ergene kirliliğinden Çakmak Barajına geçtikten sonra da polemik bitmedi. Bircan barajın gövdesinin bittiğini ancak sulamasının bitmesinin 5-6 yılı bulacağını hatırlatarak, bakanın kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini hatırlattı. Bircan’ın “Sizin Devlet Su İşleri Bölge Müdürünüzün ağzından söylenen şey şudur ki, ‘Dünyanın en iyi müteahhitleri gelse, müteahhit firması gelse, beş-altı yıldan önce burası bitmez.’ diyor ama siz ‘Bitti.’ algısı yaratıyorsunuz hâlâ.” Sözleri üzerine bakan baraj bitti derken sulamasının bitmediğini yaşanan karşılıklı konuşmada itiraf etti.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Baraj bitti, baraj. Baraj bitmedi mi?

ERDİN BİRCAN (Devamla) – Evet, bitmedi. Suyu akmayan barajı baraj mı sayarsınız? Altyapısı bitmiş, “Beş-altı yıl…” diyor, sizin Bölge Müdürünüz diyor Sayın Bakanım.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Baraj bitti.

ERDİN BİRCAN (Devamla) – Ne güzel ama, ne güzel bak, sorabiliyorsunuz. Demek ki olmamış.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Çakmak Barajı bitti, sulaması devam ediyor.

ERDİN BİRCAN (Devamla) – Evet, Sayın Bakan, ne güzel; güzel, güzel.

Sayın Bakan, gövdesi bittiği için “Baraj bitti.” diyemezsiniz. Baraj bitmez.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Sulaması devam ediyor.

Bakan Meriç taşkını konusundan da rahatsız oldu

Konuşmasına Mecidiye taş ocağı ile devam eden Bircan, “Saros Körfezi turizm bölgesi olmasına rağmen Mecidiye’de taş ocakları yapılmak isteniyor ve yapılıyor zaten. Çevre Bakanlığı bu işe dünden razı, Turizm Bakanlığı da neden anlaşılmaz bir olumlu görüş vermiş onu da bilmiyoruz. Mecidiye’yi, Erikli’yi ve Saros’u gelsinler görsünler ve buraya bir tek kişi imza vermez. Denizin 300 metre yanında şu anda taş ocakları yapılıyor, 300 metre. Gelsinler görsünler ve deniz gidiyor” dedi.

Taş ocaklarından Meriç taşkınana geçen Bircan’a bakan yine müdahale etmeye çalıştı. “Meriç Nehri’mizin taşkınları yüzünden yurttaşlarımızın yaşadığı mağduriyeti anlatmaya ne dakikalar yeter ne de saatler yeter. Bir şehir her kış, her kış 3 defa, 4 defa sular altında kalıyor Sayın Bakanım.” Diyen Erdin Bircan’a Bakan Eroğlu yalnızca ”Kanal Edirne’yi…” diyebildi.

Bircan koşmasını bakana açık çağrı yaparak tamamladı, “Ormanları ve su kaynaklarını korumakla görevli Bakan olarak Cerattepe katliamını değil, ormanları savunun. Gelin, taş ocaklarını değil, ağaçları savunun. Hidroelektrik santralleri değil, termik ve nükleer santralleri değil, doğayı savunun. Karadeniz’de yolları değil, yeşili savunun.”

Konuşma bitti polemik bitmedi

Erdin Bircan’dan sonra kürsüye gelen CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan’da Bircan’a atıf yaparak, “İşte Ergene’nin bugünkü durumu. Manavgat Çayı’ndan daha fazla debisi vardır, fakat bu debi tamamen zehir akıtıyor, hem Trakya’nın en mümbit topraklarına hem de demin konuşan hatibin de söylediği gibi, Erdin arkadaşımızın söylediği gibi Körfez’e akıyor, Körfez’i zehirliyor” açıklamasında bulundu.

Konuşması bitmesine bütçe görüşmelerinin devamında da gündem Bircan olurken, Bakanın hükümet adına yaptığı konuşmada da sık sık Erdin Bircan’a laf atmaya çalıştığı gözlendi.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) – Şimdi, dolayısıyla bütün şehirlerin suları mevcut ve kırk, elli yıl sonraki su ihtiyaçlarını, nüfusu, su kaynaklarının hepsini planladık, büyük bir eylem planı hazırladık, şu ana kadar 76 şehirde su olmadığını gördük. Mardin’de yaz aylarında sıkıntı çekiliyordu, öbür tarafta bizim Afyonkarahisar’da, Şırnak’ta, Kars’ta, Edirne’de. Edirne milletvekillerim, biz o isale haklarını yapmasaydık…

ERDİN BİRCAN (Edirne) – Edirne’de taşkın var!

TÜRABİ KAYAN (Kırklareli) – Ergene’yi başlat, Ergene’yi! Ergene Sayın Bakan!

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU – Biliyorsunuz, ben DSİ Genel Müdürüyken Edirne’nin Belediye Başkanı o zaman kalp krizi geçirdi susuzluktan. Ben İSKİ Genel Müdürüydüm Bakın, sorun, işte susuzluk böyledir yani. Dolayısıyla, biz dedik ki: “Su medeniyettir.”

TÜRABİ KAYAN (Kırklareli) – Edirne’nin suyu yer altı suyundan geliyor Sayın Bakan! Ergene’yi duymuyorsunuz!

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) – Ona da geleceğim, merak etmeyin.

TÜRABİ KAYAN (Kırklareli) – Sayın Bakan, Ergene, Ergene…

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) – Şimdi, şöyle, sadece özetle söyleyeyim, içme suyu halloldu, baraj ve göletlerin yüzde 80’i bitti. Sulamada şu anda 1 milyon 58 bin hektarın 500 bin hektarını bitirdik ama 2019 yılına kadar ana kanallar bittecek. Mesela efendim, Şanlıurfa’dan…

ERDİN BİRCAN (Edirne) – Sayın Bakanım, bitti dedikleriniz bitmemiş, 2012 bitmemiş, beş altı yıl sonra bitecek.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) – Müsaade et, müsaade et, heyecanlanma, müsaade et.

ERDİN BİRCAN (Edirne) – İnan ki beş altı yıl sonra bitecek, bölge müdürünüz söylüyor.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) – Ergene’yi çok özetle anlatayım, size özel bir brifing vermek istiyorum, kabul ederseniz.

ERDİN BİRCAN (Edirne) – Şehirler kirletiyor değil mi!

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) – Efendim, bir Kurban Bayramı’nın dördüncü günüydü, Cumhurbaşkanımız Başbakanken beni aradı, “Veysel Hoca, neredesin?”, “Efendim, ben Afyonkarahisar’da bayramlaşmadayım.”, televizyonda görmüş, “Bu Ergene’nin hâli ne olacak?” dedi, dedim ki: “Efendim, orada hiçbir CHP’li belediyenin arıtma tesisi yok.” Ben o zaman Çevre ve Orman Bakanıyım, “Ben ancak ceza keserim.” dedim, “Ya, onlar yapamaz, bunu sen yap.” dedi.

ERDİN BİRCAN (Edirne) – Kim ödüyor? Arıtma tesisi yapamadınız.

TÜRABİ KAYAN (Kırklareli) – Sayın Bakan, arıtma tesislerini belediyelerin hepsi yaptı, belediyelerin hepsi yaptı ve Avrupa Birliği projeleri çerçevesinde yaptılar.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) – Bakın, Kırklareli, Pınarhisar, Vize, Babaeski, Lüleburgaz arıtma tesisleri bitti mi? Evet.

ERDİN BİRCAN (Edirne) – Tamamı çöktü, tamamı; çalışmıyorlar.

ATİLA SERTEL (İzmir) – Türkiye’de 604 arıtma var, 54’ü İzmir’de.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) – Öbür taraftan, Edirne’de Uzunköprü ve Keşan arıtma tesisleri bitti mi? Şimdi, Tekirdağ’da ise Hayrabolu, Muratlı, Malkara bitti…

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) – …Saray da hemen hemen şu anda yüzde 99 bitti, Çerkezköy ile Çorlu kaldı.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) – 13 tane ileri biyolojik arıtma tesisinin projesi -ki ben bu işin mimarıyım, hatta örnek projeyi kendi kitabıma koydum, merak edene gösteririm- en ileri proses, “Bardenpho Prosesi” diye, biyolojik azot ve fosfor gideren, yüzde 99 arıtma yapan teknolojileri biz getirdik, 13 tane de…

ERDİN BİRCAN (Edirne) – Tuzlu kalıyor mu, kalmıyor mu? Tuz kalıyor mu, kalmıyor mu Sayın Bakanım? Nasıl temizliyor?

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) – Bakın, bir dakika… Karıştırıyorsun Sayın Vekilim, bir dakika, karıştırıyorsun.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) – Edirne Vekilisin değil mi?

ERDİN BİRCAN (Edirne) – Evet efendim..

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) – Allah aşkına, şuna bir bak da Edirne’de bir şey yoktu -burada sadece isimleri var- kaç tane gölet, kaç baraj, kaç dere ıslahı, ağaçlandırdık…

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Devamla) Size sadece şunu söyleyeyim: Yapılacak eksik bir şey varsa söyleyin, onu da yaparız. Teşekkür ederim. ERDİN BİRCAN (Edirne) – Sayın Bakanım, ne zaman yüzeceksiniz?

Bir cevap yazın