3 Temmuz 2021

EDİRNE VEKİLİ, AKDOĞAN’A SORDU

Edirne milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Selimiye Vakfı’nın durumu ile ilgili soru önergesini Başbakan Yarımcısı Yalçın Akdoğan'a sundu.

Edirne milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Selimiye Vakfı’nın durumunu meclise taşıdı. Vakıfla ilgili sorularını T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden sorumlu  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’a yönelten Okan Gaytancıoğlu, kurulalı yaklaşık 1 sene olan vakfın amacına uygun olarak hangi işleri yaptığını sorguladı.

Mimar Sinan’ın eserlerinin korunması ve gelecek nesillere taşınması amacıyla kurulan vakıfa, Gümrük ve Turizm İşletmelerinin (GTİ) gelirinin %2’sinin aktarılacağı belirtildi.

Ankara’da kurulduğu belirtilen vakıfla ilgili olarak, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun Başbakan Yardımcısı’na vermiş olduğu önergede şu sorular yer aldı;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yer alan sorularımın Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim. 07.01.2016

                                                      Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU

                                                            Edirne Milletvekili

16 Ocak 2015 günü Edirne Valiliği’nin internet sitesinden Sinan ve Selimiye Vakfı kurulduğuna dair bir haber yer almıştır.   Mimar Sinan’ın eserlerinin korunması ve gelecek nesillere taşınması amacıyla Ankara’da kurulduğu belirtilen vakfın Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığına Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu seçilirken,  Başkan yardımcılığına TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, üyeliklere de Arif Parmaksız, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, TOBB Başkan Danışmanı Erdoğan Özegenden seçildiği belirtilmiştir.

Daha sonra yapılan açıklamalarda da Gümrük ve Turizm İşletmelerinin (GTİ) gelirinin %2’si Sinan ve Selimiye Vakfı’na aktaracağı belirtilmiştir.

Buna göre;

1. Sinan ve Selimiye Vakfı kurulduğu günden bu yana Gümrük ve Turizm İşletmelerinin gelirinden ne kadar para aktarılmıştır?

2.Vakıf kurulalı yaklaşık 1 yıl olmuştur. Bu süre içerisinde vakıf kuruluş amacına uygun olarak hangi işleri yapmıştır?

3.Bu vakfın her hangi bir yönetim yeri var mıdır? Varsa neresidir?

4.Vakfın Genel Müdürü kimdir? Maaşı ne kadardır? Hiç Edirne’ye gelmiş midir?

 

 

Bir cevap yazın