29 Haziran 2021

Düşürün Faizi, Görmeyin Sicili!

Düşürün Faizi, Görmeyin Sicili! CHP’li Gaytancıoğlu; “Emekli olacak mağdur durumda olan bir çok yurttaşımız sizden cevap ve yardım bekliyor”

Düşürün Faizi, Görmeyin Sicili! Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, emeklilik hakkı elde etmiş ancak Bağ-Kur ve Sosyal Sigortalar Kurumuna prim borçları olan yurttaşların kredi durumunu meclis gündemine taşıdı.

TBMM Genel Kurulu’nda aldığı sözle ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yanıtlanması istemiyle konuyu meclis gündemine getiren CHP’li Gaytancıoğlu şu açıklamalarda bulundu;

“Emeklilik hakkı elde etmiş ancak BAĞ-KUR ve Sosyal Sigortalar Kurumuna prim borçları olan yurttaşlarımızla ilgili, Ziraat Bankası dört yıla kadar uzayan vadelerle kredi vermektedir. Yüzde 1,28 faiz oranıyla maaşın yüzde 90’ına kadar verilen bu krediden “Ödemelerin çok.” “Sicilin bozuk.” gibi nedenlerle yine birçok yurttaşımız yararlanamamaktadır.  Hâlbuki alınacak emekli maaşı doğrudan Ziraat Bankasının olacak, bu olanaktan yararlanacaklar da emekli olacaklardır.

Buna göre; eğer sosyal devlet ilkesini benimsiyor ve bu hakkı kullanmak isteyenlere kolaylık sağlamak istiyorsanız neden bu kadar yüksek faiz oranı ile emeklileri kredilendiriyorsunuz? Daha çok yurttaşın emeklilik hakkından yararlanabilmesi için 4 yıl kredi vadesini uzatmayı düşünüyor musunuz? Faiz oranını daha aşağı çekme yönünde bir çalışmanız var mı? Neden sicili bozuk yurttaşlar bu olanaklardan yararlandırılmıyor? Maaşın yüzde 90’ı yerine yüzde 100’ nü alıp daha çok yurttaşın bu haktan yararlanması yönünde çalışmanız var mı?”

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın