14 Nisan 2021

DOLAR UÇUŞA GEÇTİ!..

Dolar uçuşa geçti

Dolar uçuşa geçti

Dolar yine uçuşa geçti!.. Irak ve Suriye’deki bitmeyen ve şiddetle devam eden savaşın, artan jeopolitik risklerin etkisi ve Fed beklentisi nedeniyle; dolar yine yapacağını yaptı ve 3.10 lira sınırını geçti.

Fed’in bu yıl içinde faiz artışı yapacağına dair beklentilerin artması doların küresel anlamda güç kazanmasına neden olurken Türk Lirası da doların karşısında değer kaybetmeye devam ediyor.

Dün ABD’de konut satışlarının 9 yılın en yükseğine yakın seviyede kalması ve PMI hizmet endeksinin bir yılın zirvesine yükseldiğini gösteren veri, Fed’in Aralık ayına kadar faizleri artırma beklentilerini destekledi.

TÜRK LİRASI DEĞER KAYBETTİ

Gelişmekte olan ülke paraları da dolar karşısında değer kaybediyor. Türk Lirası gelişen ülke para birimleri arasında dolara karşı %0.6 ile en fazla değer kaybeden ikinci para birimi.

JEOPOLOTİK RİSKLER ARTTI

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun komutanlarından Korgeneral Stephen Townsend’in Suriye’deki Rakka operasyonda YPG’nin de rol alacağını açıklaması üzerine dolar 3.10 sınırını geçti.

3.10 SINIRINI GEÇTİ

Yükseliş eğilimini bugüne de taşıyan dolar/TL, analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 3,10’u aşarak 3,1054’ü gördü. Saat 10.15 itibarıyla dolar/TL yüzde 0,8 yükselişle 3,1050, avro/TL yüzde 0,8 artışla 3,3875, sterlin/TL ise yüzde 0,50 primle 3,7910’dan işlem görüyor.

FAİZ KARARI DOLARI DÜŞÜRMÜŞTÜ

Başkanlık sistemi tartışmalarının döviz piyasalarında yarattığı tedirginliğin etkisiyle geçen hafta 3.1140 liralık tarihi zirveye tırmanan doların, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine ara verme kararı ile yönünü aşağı çevirdiği görülmüştü.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI NE DİYECEK?

Bugün TCMB Enflasyon Raporu ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamaları takip edilecek. Yurtdışında ise ABD’de işsizlik maaşı başvuruları, dayanıklı mal siparişleri ve bekleyen konut satışları verileri öne çıkıyor.

DAHA FAZLA DEĞERLENECEK Mİ?

Analistler, Fed’in aralık ayında faiz artıracağına ilişkin beklentilerin yükselmeye devam ettiğini, bunun da uluslararası piyasada dolar talebini artırdığını dile getiriyor. Doların endeksinin 99 seviyelerinde dengelendiğini hatırlatan analistler, gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısındaki zayıf görünümünün dünden beri belirginleştiğine dikkati çekiyor.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın