14 Nisan 2021

DOLAR REKOR KIRDI!..

Dolar rekor kırdı

Dolar rekor kırdı

Dolar yine rekor kırdı!..  Türkiye’de başkanlık tartışmalarının sürmesi, Fed’in faiz artıracağı yolunda beklentiler ve riskler nedeniyle dolar 3.1255 lira ile yeni tarihi zirveyi gördü.

Türkiye’de başkanlık tartışmalarının sürmesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artıracağı yolunda beklentiler ile Irak ve Suriye’de savaşın ivme kazanmasına bağlı artan jeopolitik risklerin etkisiyle dolar 3.1255 lira ile yeni tarihi zirveyi gördü. ABD ekonomisine ilişkin verilerin, Fed’in faiz artırmak için belirlediği kriterlere yakın çıkması, uluslararası piyasalarda yıl sonundan önce yeni bir faiz artırımı gelebileceği yolunda yorumlanıyor.

Diğer yandan, koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye’deki harekatı ve Türkiye’nin Musul operasyonuna katılma yönündeki baskıları, piyasalar açısından bölgedeki jeopolitik riskleri artırıyor.

TÜRK LİRASI’NIN PERFORMANSI KÖTÜ!..

Piyasa işlemcileri, Türkiye’nin bir başkanlık referandumuna gitme ihtimalinin de liranın diğer gelişmekte olan piyasa para birimlerine göre daha kötü performans göstermesinde etkili olduğuna işaret ediyor.

 

Bir cevap yazın